Výroba kaleidoskopu

Výroba kaleidoskopu

Víte, že slovo kaleidoskop pochází z řečtiny a je možné ho volně přeložit jako „přístroj, kterým lze vidět krásné obrázky“? Zajímá vás, jak uvnitř funguje? Z jakých obyčejných drobností vzniká ta symetrická krása? Zkuste si vyrobit svůj vlastní kaleidoskop a odhalit tak jeho tajemství.

Potřebný materiál:

• 2 ruličky od toaletního papíru
• karton
• barevné korálky
• průhledná fólie
• samolepicí zrcadlová folie
• izolepa
• pravítko
• nůžky
• obyčejná tužka

Postup:

1. Z jedné papírové ruličky odstřihněte polovinu, kterou následně izolepou přilepte k druhé ruličce.
w49b2833

2. Z kartonu vystřihněte čtverec (rozměry 11,5 x 11,5 + 1 cm na slepení). Čtverec rozdělte liniemi na třetiny a podél těchto linií přehněte. Nyní polepte zrcadlovou fólií.
w49b2839

3. Karton s folií poskládejte do tvaru trojúhelníku a slepte.
w49b2841

4. Přichystejte si kolečka na zakrytí otvorů. Dvě z průhledné fólie, jedno z kartonu, které musí mít malý otvor (1,5 cm průměr) na koukání.
w49b2845
5. Složený zrcadlový papír vsuňte do trubičky a položte na něj průhlednou fólii.
w49b2848

w49b2851

6. Poté nasypte barevné korálky. Nechejte volný prostor, aby se korálky mohly volně přesouvat. Zvenku zajistěte průsvitným kolečkem, které přilepte izolepou.
w49b2854

7. Z druhé strany kaleidoskopu nalepte kartonové kolečko s otvorem.
w49b2860

8. Kaleidoskop si ozdobte dle fantazie.
w49b2865

Zábavní vědecký park VIDA! v Brně
Nejdřív rozpoutat tornádo a ustát zemětřesení, pak se projet na kole po laně sedm metrů nad zemí, projít obřím srdcem, postavit magnetickou sochu, pokusit se zachránit lidský život, vyzkoušet trénink pilotů stíhaček a nakonec zmrazit vlastní stín. Neuvěřitelné? Ne, to je jen ukázka zážitků, které si můžete odnést ze zábavního vědeckého parku VIDA!, který najdete v bývalém pavilonu brněnského výstaviště. Každou neděli se navíc můžete těšit na speciální programy pro rodiny s dětmi. V říjnu to jsou dílny s názvem „Barevný podzim“, které probíhají
od 11 do 17 hodin (přesné začátky se dozvíte na pokladně) za příplatek ke vstupnému 30 Kč/skupina 2 – 3 os. Můžete si tu hrát s různými barevnými odstíny a vyzkoušet si, jak vznikají, nebo poodhalit tajemství bílého světla, které nás obklopuje. Kromě kaleidoskopu si tu vyčarujete i mléčnou duhu. Více o nedělních programech pro rodiny se dozvíte na: www.vida.cz/nedelniprogramy