• Archimédův šroub
  • Co se stane s vodou na šroubu, když s ním přestaneš točit?
   Nápověda
   Otáčej šroubem a dostaň tak vodu z koryta úplně nahoru, až se roztočí vodní kolo. Po roztočení kola přestaň otáčet šroubem a pozoruj, co se stane.
   Řešení
   Voda ve šroubu drží díky gravitaci. Gravitace je síla, která táhne všechny věci směrem k zemi (proto padá všechno na zem a ne do vzduchu). Když prozkoumáš šroub zjistíš, že díky jeho tvaru jsou nejnižšími místy ve šroubu "kapsičky", ve kterých se voda drží. A protože gravitace táhne věci jen z kopce a ne do kopce, voda v kapsičkách drží a nikam nesteče.
 • Bermudský trojúhelník
  • Co se stane s lodičkou, když do válce napumpuješ vzduch?
   Nápověda
   Začni pumpovat vzduch do vody. Kterým směrem se pohybuje lodička?
   Řešení
   Vzduch, který jsi napumpoval do vody snižuje její hustotu. To
 • 4
  Mlha
  Mlha
  • Vymysli, jak postavit domečky, aby se u nich mlha chytila a nesklouzla do údolí? Jak dlouho ji dokážeš takto udržet?
   Nápověda
   Mlha je gravitací přitahována k zemi, stejně jako všechny jiné předměty. Zkus o ní proto přemýšlet jako o vodě - jaké stavby zadržují vodu? A jak takovou stavbu postavit z domečků?
   Řešení
   Zkus domečky postavit jednotlivě a potom z nich zkus postavit pomyslnou hráz. Zjistíš, že za hrází z domečků se mlha drží lépe než za jednotlivými domečky.
 • Povodeň
  • Pusť naší řekou co nejvíce vody, zvedni stavidla a pozoruj, jak rychle proteče povodňová vlna rozdílnými typy koryt. Jakou funkci může při povodni plnit přehrada?
   Nápověda
   Otevři zdymadla a nech natéct co nejvíce vody před červenou páku, kterou se spouští povodeň. Poté zvedni páku a pozoruj, co se stane na přehradě.
   Řešení
   Pokud je s vodou v přehradě správně hospodařeno, má přehrada mimo jiné i protipovodňovou funkci. ta spočívá ve schopnosti přehrady zadržet určité množství vody, která sem přiteče z okolí a horního toku řeky. Pokud je však s přehradou hospodařeno nevhodně nebo se přečerpá její kapacita, může dojit k přetečení vody přes hráz. V nejhorším případě může dojít k protržení hráze a znásobení povodňové vlny o vodu zadržovanou v přehradě.
 • Přílivová elektrárna
  • Mohla by přílivová elektrárna (nebo vodní elektrárna) fungovat i ve stojaté vodě - například uprostřed rybníka či přehrady?
   Nápověda
   Pozoruj, co se ve válci děje, pokud s ním nehýbeš a co se změní ve chvíli, kdy s ním pohneš. Co roztáčí turbínu?
   Řešení
   Turbína každé elektrárny je poháněna nějakým prouděním - v tepelných elektrárnách je to proudění zahřáté vody, ve vodních elektrárnách na řekách a přehradách se využívá energie vody, která teče řekou. Pohyb větru roztáčí vrtule větrných elektráren.
   V přílivových elektrárnách je zdrojem pohybové energie střídající se příliv a odliv. Voda proudí směrem na pevninu a poté zase zpět od ní v pravidelných intervalech. To znamená, že ve stojaté vodě by elektrárna nefungovala, nemělo by ji co roztáčet.

VIDA! Program

27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293012345

Vyhledávání

Zadejte hledný výraz a potvrďte

Možná hledáte