Zvědavá světélka

1 Světelná nášlapná mřížka

Pusť si hru Step on the light a snaž se v časovém limitu zašlápnout všechny bílé dlaždice, které se postupně rozsvítí. Do kolikátého kola se probojuješ, když budeš hrát jen ty?

Nápověda

Při hře Step on the light je tvým cílem zašlápnout všechny bíle svítící dlaždice.
V každém kole se zvyšuje počet dlaždic, které se ti rozsvítí a tím i obtížnost hry. Jak daleko se probojuješ?

Řešení

Každý z nás funguje trochu jinak. Jsme různě fyzicky zdatní, jinak všímaví. Někdo je sice hodně rychlý, ale přehlédne dlaždici za svými zády nebo nezvolí ideální cestu a zašlápnout všechny dlaždice tak nestihne.
Svoji roli zde hraje i časový stres. Někdo úkol, kdy má omezený časový limit plní lépe, jinému se pod takovým tlakem pracuje hůře a jsou lidé, pro které je situace tak nepříjemná, že se v ní soustředit pořádně nezvládají a dělají chyby. Každý výsledek v této hře je dobrý :-)

2 Skleněné bulvy

Kterým směrem míří šipka na světle? Míří stejným směrem i v oku?

Nápověda

Podívej se, kam míří šipka na světýlku, kterým do oka svítíme. míří nahoru nebo dolů? A pak pozoruj, kterým směrem míří šipka, která se vytvořila v oku? Je to skutečně stejný směr jako na světýlku?

Řešení

Světelné paprsky se šíří rovně, dokud nenarazí na nějaké jiné prostředí, které je ohne. Zjednodušeně řešeno, neumí zatáčet samy od sebe. K tomu, abychom viděli nějaký obraz ostře, se musí světelné paprsky potkat v jednom místě, jinak jej vidíme rozmazaný. K protnutí paprsků dojde jen tehdy, pokud paprsek ze spodu míří nahoru a paprsek z vrchu míří dolů. Proto vidíme obrázek převrácený.

3 Duha

Posviť na exponát baterkou a zkus najít duhu. Jaké barvy v ní objevíš?

Nápověda

Vezmeme svítilnu, kterou hledáme správný směr nasvícení exponátu, aby se objevila barevná duha. Pak se díváme jakými barvami duha hraje.

Řešení

Asi se dá říct, že najdeme téměř libovolnou barvu (samozřejmě kromě černé protože světlo nemá černou barvu). Obvykle se uvádí jako základní barvy duhy červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá, indigová a fialová.

4 Hraní se světly

Vlož zelený váleček do naší svítící stěny. Rozsvítí se zeleně?

Nápověda

Vyber si zelený váleček a zasuň jej do jednoho z otvorů ve stěně. Sleduj, jakou barvou se rozsvítí.

Řešení

Průhledným válečkem prochází bílé světlo, které ochotně začne zářit stejnou barvou, jakou má váleček.