
Dráždí býka červená barva?
Jak býk zareaguje, když na sobě budu mít něco červeného? ▶ VIDEO
Kolikrát se vám už stalo, že jste šli kolem ohrady, kde se pásly krávy a najednou někde v hlavě se vám rozsvítila červená kontrolka: Co když je v ohradě i nějaký býk? Nemám na sobě něco červeného?
Ale dráždí skutečně býka červená barva? Kde je pravda?
Autorka animace: Tereza Kovářová
Odpověď se skrývá uvnitř oka
V lidském oku se nacházejí tři druhy čípků. Liší se barevnými pigmenty a citlivostí k vlnovým délkám, které určují jednotlivé barvy. Čípky vnímají červenou, zelenou a modrou barvu. Proto je lidské vidění trichromatické. Býci a velká část savců mají pouze dva druhy čípků a vidí dichromaticky. Neznamená to, že by byli čistě barvoslepí, ale nejvíce vnímají oblast modrozeleného barevného spektra. Červenou barvu nerozeznají.
Autior animace: Jan Daněk
Experiment
Býk vnímá pohyb rozmezí 30–60 snímků za sekundu. Toto vnímání je lepší než u člověka. Proto býka daleko víc dráždí a rozčiluje pohyb. Tento fakt vědci potvrdili experimentem přímo v koridě. Proti býkovi postavili tři matadory. S rudou, bílou a modrou muletou. Dokud muži stáli bez hnutí, býk byl v naprostém klidu. Teprve když matadoři začali s muletami dělat klasické trhavé pohyby, býk se rozzuřil a začal do mulet narážet bez ohledu na barvu.
Pokud vám tedy někdo řekne, že to na vás působí jako červený hadr na býka, buďte v klidu. Dokud se hadr nebude hýbat a třepat, nic se nikomu nestane.
Informace pro Vás
- videa vznikla ve spolupráci se studenty Střední školy uměleckomanažerské