
Kinetóza
Nemoc z moderního cestování ▶ VIDEO
Z živočichů patříme mezi ty, kteří umí velmi dobře držet rovnováhu. Děje se to díky tomu, že naši polohu určujeme dvěma nezávislými způsoby. Pomocí vnitřního ucha, kde sídlí centrum rovnováhy v polokruhových kanálcích, a pomocí našeho zraku.
Jednoduše si to ověříte tím, že se pokusíte stát na jedné noze se zavřenýma očima. Zjistíte, že to jde daleko hůř.
Oklamaný mozek
Jenže občas se tento systém může obrátit proti nám. Stačí třeba sednout do auta na místo spolujezdce a číst si zprávy na telefonu. Oči v tomto případě hlásí, že se nehýbete, ale vaše vnitřní ucho hlásí něco jiného. A co si s tím má mozek počít? Je z toho rozhodně zmatený a má několik možností co s tím. Buď to ignoruje, anebo začne uvažovat. Tělo se pohybuje, ale oči hlásí něco jiného. Pro mozek to znamená, že máme halucinace. A ty jsou obvykle způsobené požitím jedu, z čehož mozek usoudí, že je potřeba se jedu co nejrychleji zbavit.
Následují proto pocity na zvracení, boleti hlavy, ospalost, ztráta chuti k jídlu a zvýšené slinění. Toto všechno jsou příznaky kinetózy – nemoci z moderního cestování.
Autor animace: Petr Voráč, dabing: Jan Andrýsek,
Není to nic neobvyklého
Pokud trpíte kinetózou, nic si z toho nedělejte. Přibližně 60 % astronautů to v současnosti zažívá při svém první letu taky. A pokud chcete její účinky zmírnit, sledujte bedlivě cestu během jízdy.
Informace pro Vás
- kinetóza je nemoc z moderního cestování
- video vzniklo ve spolupráci se studenty Střední školy uměleckomanažerské