Kyseliny
Odhalte zajímavé reakce kyselin ▶ VIDEO
Kyseliny jsou důležité nejen pro výrobu věcí, které denně používáme, například výrobky z plastu, baterie nebo potraviny.
Zajímavé reakce kyselin
Reakce kyseliny sírové s cukrem
Kyselina sírová H2SO4 je silná dvojsytná kyselina, která je hustá a bezbarvá. Oxidační číslo síry v kyselině je VI. Její koncentrace je nejběžněji 96–98 %. Má mnohé využití v oblasti různých průmyslových odvětví (zpracování ropy, výroba léčiv, baterií, nápojů), a proto je také jednou z nejvíce vyráběných kyselin na světě. Vyrábí se oxidací síry nebo rud obsahujících síru a poté reakcí oxidů síry s vodou nebo kyselinou sírovou.
Hlavními vlastnostmi kyseliny sírové je schopnost dehydratovat, schopnost vytáhnout z látek vodu. Dále má také schopnost oxidovat, zvyšovat oxidační číslo ostatních látek, a přitom snížit oxidační číslo své síry. Ve videu kyselina sírová rozloží cukr a vytáhne z něj vodu. Zůstane tak jenom uhlík, který všichni známe jako uhlí.
Tato reakce je popsána rovnicí: C12H22O11 (s) → 12C (s) + 11H2O (g)
Cukr → Uhlí + Voda
Reakce dýmavé kyseliny dusičné s latexovou rukavicí
Kyselina dusičná HNO3 je silná jednosytná kyselina. Oxidační číslo dusíku v kyselině je V. Je to bezbarvá kapalina. Její koncentrace je nejběžněji 68 %. Využívá se především při výrobě hnojiv, výbušnin, ale také v potravinářství. Vyrábí se oxidací amoniaku za zvýšené teploty tlaku a přítomností platiny v kovové formě a poté reakcí oxidů dusíku s vodou.
Hlavní vlastností kyseliny dusičné je podobně jako u kyseliny sírové schopnost oxidovat ostatní látky. S její pomocí lze také rozpouštět různé kovy. V kombinaci s kyselinou chlorovodíkovou dokáže rozpustit i zlato nebo platinu, což jsou jinak velmi odolné kovy.
Ve videu je demonstrována oxidace (hoření = prudká oxidace) latexové rukavice koncentrovanou kyselinou dusičnou (90 % a více), které se také říká kyselina dýmavá. Takto hořlavě reaguje kyselina dusičná s velkou řadou organických látek. Při reakci také vzniká velké množství oranžových dýmů oxidu dusičitého NO2 a bezbarvého oxidu dusnatého NO.
Nitrace vatové kuličky
Nitrací je nazývána chemická reakce, při které se do struktury organické látky (uhlovodíku) na uhlík naváže nitro (-NO2) skupina. K nitraci dochází při reakci organické látky v našem případě vatové kuličky s kyselinou dusičnou.
C6H6 + HNO3 → C6H5NO2 + H2O
Tato reakce probíhá i se zředěnou kyselinou dusičnou, množství navázaných nitro skupin tzv. stupeň nitrace se dá navýšit použitím koncentrované kyseliny dusičné nebo dalším katalyzátorem při reakci – kyselinou sírovou. Takto nanitrovaná vata je poté mnohem hořlavější, k jejímu vzplanutí stačí i rozpálená plotýnka a celá vata shoří beze zbytku. Směs kyselin dusičné a sírové v poměru 1:1 se také říká nitrační směs. Kyselina sírová s dusičnou vytváří NO2+, které se snadněji váží na uhlík a kyselina sírová také zabraňuje vzniku vody při reakci.
2 H2SO4 + HNO3 → 2 HSO4- + NO2+ + H3O+
C6H6 + NO2+ → C6H5NO2 + H+
H+ + HSO4- → H2SO4
Čím je vyšší stupeň nitrace tím ne následná látka hořlavější a výbušnější. Nejznámějším příkladem nitrovaných látek jsou nitroglycerin nebo trinitrotoluen (TNT).
Zajímavé otázky o kyselinách
❓ Víte, jaká kyselina je v lidském žaludku?
→ Klikni pro zobrazení odpovědi
❓ Jsou kyseliny, které máme všichni doma, jako například ocet, kyselina citronová, kyselina fosforečná v Coca cole nebo čistících prostředky, nebezpečné?
→ Klikni pro zobrazení odpovědi
❓ Existuje kyselina sírová, která má koncentraci větší než 100 %?
→ Klikni pro zobrazení odpovědi
❓ Co dělat, když se polijeme kyselinou?
→ Klikni pro zobrazení odpovědi
❗ Pokud se polijete kyselinou, co nejrychleji zasažené místo umyjte proudem vody a nechte se odborně ošetřit.