Newtonovy pohybové zákony
Jak využíváme zákon síly, akce a reakce nebo setrvačnosti? ▶ VIDEO
Newtonovy pohybové zákony jsou základní kámen fyziky a často noční můra studentů. Pojďme se v tom zorientovat pomocí krátkého videa.
Které pohybové zákony znáte?
Podívejte se na video →
A teď se na ně podívejme podrobněji
Zákon setrvačnosti
Dívka trhne ubrusem a tím na něj působí velkou silou. Tak velkou sílu ubrus nedokáže předat sklenici stojící na stole a proto se pod ní začne pohybovat. Sklenička na stole se však pohne jen nepatrně, tím se projeví její setrvačnost.
Zákon síly
Druhá dívka za ubrus pomalu zatáhne, namísto rychlého trhnutí. Ubrus tak sílu předal skleněnému půllitru, který se dal do pohybu společně s ubrusem. Můžeme tedy sledovat, že byl zachován zákon síly.
Zákon akce a reakce
Při srážce na sebe obě těla působí stejnou silou a proto se obě osoby rozpohybují. Lehčí tělo se však pohybuje rychleji a dostane se mnohem dále.
Kde se se zákony můžeme potkat?
S Newtonovými pohybovými zákony se setkáváme dennodenně, většinou si to ale neuvědomujeme. Schválně! Kolik z vás už někdy spadlo v autobuse, který náhle zastavil? I zde se projevil zákon, který kdysi popsal Newton, a to konkrétně zákon setrvačnosti.
Newton žil v době, kdy lidé věřili, že se vesmír a Země pohybují zcela odlišně. Zjištěním, že tomu tak není, položil základ pro celé odvětví vědy zvané dynamika.
Pár otázek k zamyšlení
❓ Jak by se choval ubrus, kdyby stůl nebyl hladký ale hrbolatý?
→ Klikni pro zobrazení odpovědi
❓ Dvě stejně silné osoby se přetahují o lano. Jaký pohybový zákon tady pozorujeme?
→ Klikni pro zobrazení odpovědi
❓ Reagovala by sklenička stejně na působení okolních sil, kdyby byla vyrobená z plastu a ne ze skla?