Peroxid vodíku
Vyrobte si bílou čepici na zelenině
Enzymy jsou opravdu velmi důležité! Bez enzymů by neexistoval život. Enzymy chemické reakce výrazně urychlují. Probíhaly by sice i bez jejich pomoci, ale většinou nesmírně pomalu. V tomto pokusu se tak podíváme na enzym katalázu! Kataláza je mimořádně výkonný enzym, najdeme ji v naprosté většině organismů včetně rostlin. Podíváme se na jeho reakci s peroxidem vodíku.
Peroxid vodíku asi znáte; jeho 3% vodný roztok se běžně používá jako dezinfekční prostředek. V lahvičce z lékárny se pomalu rozkládá na kyslík a vodu. Než se všechen rozloží, trvá to měsíce až roky. Teď se ale přesvědčíte, že správný enzym zvládne stejnou reakci za pouhých pár minut!
Co budeme potřebovat
- kousek květáku, kousek celeru, 1 větší brambor
- struhadlo + jemnější sítko
- čajová lžička + vidlička
- špejle
- 3% roztok peroxidu vodíku (běžný z lékárny)
- 3 skleničky
Postup
1. Zeleninu (každý druh zvlášť) nastrouhejte nebo nakrájejte na malé kousky, pak je ještě rozmačkejte, aby se uvolnil obsah buněk.
2. Do každé kádinky nalijte asi 10 ml 3% roztoku peroxidu vodíku a přidejte zhruba jednu čajovou lžičku vzorku.
3. Do naplněných kádinek vložíme nastrouhanou zeleninu.
4. Zamíchejte špejlí a sledujte , jak rychle se ve směsi tvoří bublinky plynu.
Vysvětlení
Kataláza rozkládá peroxid vodíku na vodu a plynný kyslík, proto při reakci vznikají bublinky. Brambory navíc obsahují látky, které s bublinkami kyslíku tvoří soudržnou pěnu. Ta může udělat podobnou „čepici“ jako pivní pěna. Různé druhy a části rostlin obsahují jiné množství katalázy. Intenzita bublání se proto mezi vzorky liší.
Informace pro Vás
- Pokusy si můžete vyzkoušet také u nás ve VIDA! Každý víkend si užijete experimenty v našich labodílnách.