Rádio VIDA!
Jak funguje gramofon? ▶ VIDEO
Jak funguje gramodeska? Je možné si z ní zahrát písničku i bez použití gramofonu?
Zvuk, to je takové malé zemětřesení. Nejprve musíme nějakou věc rozkmitat, například hlasivky, gong, střepy rozbíjejícího se talíř nebo zemskou desku. Tyto vibrace se následně jako tlaková vlna šíří vzduchem, vodou nebo zemí až do ucha nebo mikrofonu.
Co se změní, když zvuk nahrajeme?
Zvuk uložený na moderních nosičích (CD, DVD, USB disk) jako vibrace zachycené na seismografu vůbec nevypadá. Je totiž stejně jako jakákoliv jiná data digitalizovaný, tedy převedený na jedničky a nuly. Například u CD pomocí dvou různých hloubek – změna hloubky znamená jedničku, rovný úsek dané délky zase nulu. Z toho důvodu tyto zvukové záznamy bez přehrávačů nepřehrajeme.
Naproti tomu zvuk z gramofonové desky si můžeme přehrát dokonce i bez elektřiny. Tvar drážky na desce je totiž reálným obtiskem vibrací původního zvuku. Když tedy začne jehla projíždět touto drážkou, rozkmitá se nahoru a dolů stejně jako původní, zaznamenaný zdroj zvuku.
Přidání kornoutu jako u starých gramofonů, už jen pomůže jehle přenášet své vibrace do okolí a tedy zesílí její zvuk. Nakonec se jen stačí naučit točit rovnoměrně a správnou rychlostí a hurá na piknik s gramofonovou deskou v batůžku.
Gramofony se vrací do módy, takže není problém sehnat ani desku. Jen upozorňujeme, že obyčejná jehla ji bude postupně ničit, takže to nezkoušejte na vzácných a oblíbených deskách.
Otázky k zamyšlení
❓Co se stane, když budeme otáčet deskou moc pomalu nebo moc rychle?
→ Klikni pro zobrazení odpovědi
❓ Slyšeli jste o záznamových válcích?