Co se stane, když hořící svíčku, která leží ve vodě, překryjeme sklenicí? Vyzkoušejte si jednoduchý pokus, který můžete opakovat několikrát za sebou.
Co budeme potřebovat
- plastový talířek
- čajovou svíčku
- sirky / zapalovač
- barvivo
- sklenička
Postup
Vodu v talíři obarvíme potravinářským barvivem pro lepší optické znázornění. Svíčku položíme do talířku s obarvenou vodou a zapálíme ji.
Svíčku necháme chvíli rozhořet a poté ji opatrně přiklopíme skleničkou, kterou je v průměru větší než čajová svíčka. Pozorujeme, jak dlouho bude svíčka hořet a co se stane až plamen zhasne. Voda po dohoření svíčky začne stoupat obrácenou skleničkou vzhůru.
Vysvětlení
Osvětlení tohoto pokusu je složitější, protože během experimentu probíhá několik jevů současně.
Po přiklopení hořící svíčky skleničkou se vzduch ve skleničce ohřívá, má tedy větší objem i tlak, který se snaží vytlačit ven mimo skleničku. Proto po zhasnutí svíčky vidíme bublinky. Kyslík ve skleničce se ale po chvíli spotřebuje a svíčka zhasne. Po zhasnutí svíčky se vzduch zase ochlazuje a má menší tlak. Atmosferický tlak z okolí tedy natlačí vodu do skleničky. Přesun vody trvá pouze chvíli, do té doby než se vnější a vnitřní tlak vyrovná. Ve skleničce se také kondenzuje voda, proto může být orosená.
Informace pro Vás
- Pokusy si můžete vyzkoušet také u nás ve VIDA! Každý víkend si užijete experimenty v našich labodílnách.