CIRKUS MECHANIKUS

CIRKUS MECHANIKUS

Po dvacetiletém světovém turné KONEČNĚ v ČR!

Hravá výstava mechanických loutek a strojků
28. září 2017 – 14. ledna 2018

Vstupte do cirkusového světa zábavy, krásy, ale i úžasných technologií. Hlavními účinkujícími jsou tu historické originály i současné, ručně vyrobené hračky a automaty, které vám zaručeně vykouzlí úsměv na tváři. Cirkus Mechanikus vás uchvátí svým vtipem i jemnou nostalgií s nádechem viktoriánské Anglie.

Stisknutím tlačítka nebo roztočením kličky přivedete k životu půvabné mechanické loutky. Stanete se divákem jejich vlastních minidramat plných osobitého britského humoru.

Prostřednictvím Cirkusu Mechanikus proniknete do tajů důmyslných strojků. Užijete si kouzlo ozubených kol, řemenic, páček, závaží ale i jemné síly elektřiny. Součástí výstavy bude i kreativní dílna, kde si můžete vytvořit své vlastní jednoduché mechanické hračky a strojky.

Co na výstavě můžete zažít, je možné přiblížit například na jednom z exponátů, kterým je automat britského umělce Paula Spoonera nazvaný Jak žít. Ten představuje muže pojídajícího špagety ve vaně. Děti při pohledu na něj doufají, že se rodiče nechají inspirovat a povolí jim spojit koupání s večeří. Dospělí obdivují krásu, nadhled i zpracování originálního vtipu. A společně mohou, díky odhalenému soukolí, proniknout do principu jednoduchého mechanismu, který přivádí dřevěnou hračku k životu.

Exponáty putovní výstavy v originále nazvané Mechanical Circus si už mohli užít návštěvníci po celém světě. Jejich základ tvoří loutky a automaty vzniklé pro malý obchůdek Sue Jacksonové s řemeslnými výrobky v Cornwallu. Ty měly u zákazníků takový úspěch, že se přesunuly do proslulé londýnské čtvrti Covent Garden, kde šestnáct let „vystupovaly“. K projektu se přidala dcera Sue Jacksonové Sarah Alexanderová a společně jej díky spolupráci s holandským muzeem vědy a lékařství Rijksmuseum Boerhaave rozšířily o historické mechanické hračky a objekty. Tak vznikla výstava v cirkusovém stylu, která putuje po celé Evropě, navštívila USA, včetně věhlasného sanfranciského Exploratoria, a zavítala do Thajska, Singapuru, Japonska, Austrálie, Číny, Izraele i mnoha dalších zemí. Česká republika má možnost seznámit se s fascinujícími exponáty Mechanical Circus vůbec poprvé. A to v zábavním vědeckém parku VIDA! do konce letošního roku.

Výstava vznikla ve spolupráci s britským Mechanical Cabaret Theatre a holandským Rijksmuseum Boerhaave.

Cirkus Mechanikus vás přesvědčí, že věda a technologie nás dnes stejně jako v minulosti dokážou pobavit, nadchnout i zcela pohltit.

Sledujte událost na Facebooku ►►►