Program> Bastlfest 2018

Bastlfest 2018

Festival Kutilství pro celou rodinu 16.–18. 11. 2018

Datum:pátek 16. 11. 2018 - neděle 18. 11. 2018

Patříte k nadšencům, kteří stále něco vymýšlejí, vylepšují a konstruují? Nebo jen rádi žasnete nad tím, co všechno si lidé dokážou sami vyrobit? Pak určitě navštivte Bastlfest v zábavním vědeckém parku VIDA!

Těšte se na tři dny nabité programem pro malé i velké kutily. Přijďte si vyzkoušet opravit budík, vyfouknout sklo, vyrobit vlastní hologram, namalovat obrázek 3D perem nebo se třeba naučit programovat. Venkovní aktivity (foukání skla a výroba netradičních hudebních nástrojů) jsou zdarma, můžete je navštívit i bez vstupenky.

Projekt je podpořen Jihomoravským krajem.
Partnerem akce je společnost BAUHAUS.
Se vstupenkou z Bastlfestu získáte slevu na festival Prototyp, který se koná v areálu BVV ve stejném termínu.

 Logo JMKLogo BauhausLogo festivalu Prototyp           

 

Co si pro vás jednotliví účastníci Bastlfestu nachystali?

 • Hodinář 1422: Malé hřídele a ozubená kolečka poháněná dlouhými pérky. Dvě ručičky, ani jedna levá nebo pravá. Možná zaslechneme i tikot mechanického srdce. Jedinečná příležitost stát se na chvíli hodinářem.
 • 3D pen.guru: 3D pen.guru. seznámí návštěvníky s technologií 3D pera pro tvorbu reálných 3D objektů. Naučí vás techniky ovládání pera a poskytne informace o možnostech jeho praktického i uměleckého využití.
 • Play table: Máte smysl pro rytmus nebo prostou radost z hudby? Pak se určitě vyřádíte na interaktivním hudebním stole se světelnou vizualizací.
 • Šikovné děti: Zkuste si vakuovat plast, odlévat magnetku na lednici, pohrát si s elektřinou nebo si vytvořit dřevěný výrobek. – pouze v sobotu a v neděli
 • Workbench: Univerzální pracovní stůl pro truhláře, řemeslníky i kutily. Do stolu lze instalovat elektrické ruční nářadí, čímž se rázem změní v přenosnou formátovací pilu nebo spodní frézu.
 • Sklárna: Michal Zahradník je z jednoho z nejstarších sklářských rodů v Čechách, který si již po osm generací předává své řemeslo z otce na syna. Přijďte si prohlédnout, jaké neuvěřitelné věci se dají ze skla vyrobit nebo si vyfouknout skleněnou kuličku.
 • Střední škola řezbářská Tovačov: Návštěvníci si mohou sami řezbu vyzkoušet pod dohledem profesionálů a prohlédnout si práce studentů.
 • Technický klub mládeže Litoměřice: Platforma technických aktivit pro děti od 6 let až po jedince do 99 let. Funkční modelářství, plastikové modelářství, stavba hudebních nástrojů, šicí dílna, elektrotechnika, robotika, ICT nebo merkur. 
 • TriLab: Zkušení výrobci a dodavatelé 3D tiskáren.
 • Radioklub OK2KOJ: Jednoduché stavebnice elektronických majáčků, pípáků a sirén, které si po úspěšném oživení odnesete sebou. Přijďte si vyzkoušet práci s mikropájkou pod dohledem bastlířů z Radioklubu OK2KOJ při VUT v Brně a objevte krásu elektroniky.
 • ÚDiF – Úžasné divadlo fyziky: Vyrobíme si jednoduchou fyzikální hračku. Budeme si pouštět raketky, dívat se na svět krasohledem nebo konstruovat podivné hudební nástroje, na které zvládne zahrát každý. Vhodné pro děti všeho věku i rodiče. S námi vás fyzika bude bavit! 
 • Robotárna Brno – DDM Helceletova: Zvládnete pilotovat letadlo, ulovit robotem medvěda, nebo si vytvořit auto ze dřívek? Nadšenci do elektroniky, programování a robotiky, kteří působí jako oddělení techniky pod DDM Helceletova vám s tím vším pomůžou.
 • Papíroví modeláři – SVČ Lužánky: Dílna, kde si můžete vyrobit jednoduchý model z papíru, který si odnesete.
 • Holografický Bezzubka: Drobný osobní projekt inspirovaný filmem Jak vycvičit draka. Jde o animovaný hologram Bezzubky uvnitř vymodelované jeskyně. Myslíte si, že něco tak složitého a abstraktního jako je hologram nelze vytvořit? Omyl, tady si svůj hologram zbastlíte za chvíli. – pouze v sobotu a v neděli
 • Lata – SVČ Lužánky: Lata je nářečním výrazem pro záplatu – a šesté pracoviště SVČ Lužánky, Lata, skutečně vyplňuje prázdné místo v komplexní nabídce aktivit pro rodiny s dětmi. Vyrobit si zde můžete hlavolamy, hry a mnoho dalšího. – pouze v sobotu a v neděli
 • Jugger: Netradiční sport mezi fotbalem a šermem, který člověka zaměstná nejen na hřišti, ale i za rýsovacím prknem. V rámci workshopu si budete moci vyrobit potřeby na tento sport nebo si ho i venku zahrát.
 • Katedra technické a informační výchovy, PedF MU: Vyzkoušíte si jízdu zručnosti s robotem (diferenciálním podvozkem) pro nejmenší. Čeká vás řízení robotů z animací scratch, programování robotické ruky, světelných efektů řízených robotickým systémem či jízdy robota. Užijte si model řízení vlaku skrze úplný autoblok řízený robotickým systémem.
 • Bastlírna VIDA!: Staňte se moderními kutily!

 

Jak to vypadalo na předchozích ročnících?

 

Jak vypadal druhý ročník festivalu kutilství s názvem Bastlfest? Prohlédněte si fotky a nasajte atmosféru.

Zveřejnil(a) VIDA science centrum dne Čtvrtek 16. listopad 2017

 

Za 3 dny navštívilo VIDA! science centrum a Bastlfest 2017 rekordních 5 893 návštěvníků!

 

Jak to na Bastlfestu vypadalo v předchozích letech? 🎥 Těšíme se na vás už za týden! 😊

Zveřejnil(a) VIDA science centrum dne Pátek 9. listopad 2018
4+

Sdílejte!

Informace pro Vás

 • Vstupné na akci je v rámci vstupu do expozice VIDA! science centra a řídí se naším ceníkem.
 • Se vstupenkou z Festivalu Prototyp získáte 30% slevu na vstupné na Bastlfest, stejná sleva platí i naopak.
 • Pokud chcete dorazit v pátek 16. 11. se svou školní třídou, prosím rezervujte si návštěvu na e-mailu program@vida.cz.
Připojte se k události na Facebooku!

Jak vypadal Bastlfest 2017?

VIDA! Program

25262728123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293012345