De factoX

Workshopy pro studenty

De factoX

Týdenní letní workshop o chemických látkách / pro středoškoláky od 15 do 18 let / přihlašování spuštěno

Chceš zachraňovat svět? Nebo aspoň upozorňovat na věci, které se dají změnit? A navíc s se u toho všeho bavit a seznámit se s lidmi, které zajímají podobná témata?

Přihlas se na letní workshop v brněnském VIDA! science centru. Týdenní letní workshop o chemických látkách, které nás obklopují, je určen pro středoškoláky od 15 do 18 let.

Zjistíš, jaké látky v životním prostředí nechceme a kolik jich už tam je. Vyzkoušíš si práci ve špičkové laboratoři, připravíš si vlastní vzorky a budeš zkoumat své téma, které tě zajímá. Společně odhalíme, proč jsou některé látky "hodné" a jiné zase pěkně "zlé". A také si ukážeme, co doopravdy ve městě dýcháme.

Těš se na pořádnou dávku zkoumání a hlavně na zajímavá fakta. Tady končí veškeré dohady, dojmy a spekulace.

 

Přihlašování

Kapacita workshopu je nyní naplněna, ale je můžeš se přihlásit jako náhradník → registrační formulář

 

Termín

20.–24. 7. 2020

 

O workshopu

Možná se ptáš, co to letní workshop je. Nemáme dost slov, abychom tento týden zvládli pojmenovat jednoduše. Mohly bychom jej nazvat zážitkovým letním workshopem nebo letním táborem s trochou teorie. Můžeš si představit tábor, zážitkový kurz či chemickou olympiádu. Představ si třeba cvičení z chemie tak , jak by podle tebe mělo vypadat. A teď to dej všechno dohromady a zamíchej. Máš? Super! Tak to je ono.

 

Lepší jednou zažít, než o tom jen slyšet…

Workshop se dvakrát opakuje. Toto je to druhé opakování. Třetí možnost už nebude…

 

Co o workshopu říkají bývalí účastníci:

 • “Pokud vás baví chemie nebo se zajímáte o životní prostředí, je to to pravé ořechové, nebojte se přijít.”
 • “Určitě se nebudete nudit, čeká vás plno různých aktivit. Získáte nové informace a zkušenosti. Naučíte se, jak pracovat v laboratoři.”
 • “Ať se před ním dobře vyspí, aby si to tady mohli naplno užít.”
 • “Určitě přijďte, je tu bezva banda složená jak z lektorů, tak účastníků. Dozvíte se mnoho super zajímavých informací. Je tu strašná sranda.”
 • “Ať se nebojí první den mezi sebou bavit a že si to mají pořádně užít jako my.” 
 • “Je to neuvěřitelně úžasná příležitost. Hrňte se do toho.”

 

Přihláška

Workshop je zdarma, ale počet míst je omezený. Rádi bychom jej tedy nabídli především těm, kteří mají opravdový zájem.

A jak se to dozvíme? Prostě se tě zeptáme. V rámci přihlášky dostaneš za úkol odpovědět nám na otázku: Jak velký je tvůj zájem? Proč bychom měli vzít právě tebe?

Odpovědět můžeš jakkoli – napsat jednu větu či odstavec, natočit video, poslat fotku. Je to jedno. A vůbec to nemusí být dlouhé. Jen chceme vědět, že to myslíš vážně.

 

💡 Přihlašovat se můžete přes → registrační formulář

 

Kdo workshop organizuje?

Workshop vznikl v rámci projektu VIDA! školám (projekt spolupráce formálního a neformálního vzdělávání). Na tomto workshopu se budete vzdělávat převážně neformálně.

Tým vznikl spojením chemických a zážitkových duší ve VIDA! science centru, na RECETOXu a na Střední průmyslové škole chemické.

Pokud máš pochybnosti, zda se zúčastnit, nemusíte mít vůbec strach, mnohem víc budete litovat, když zůstanete doma. Dozvíte se spoustu zajímavých věcí a rozhodně se nemusíte bát nudy. Navíc zaručujeme ten nejúžasnější organizační tým pod sluncem.

 

Radka

Je vystudovaná čarodějnice, tedy kdyby dělala to, co studovala, našli byste ji v lékárně. Jenže to nedělá. Vystudovala taky ekotoxikologii, doktorát má oficiálně z environmentální chemie. Pracuje jako lektorka ve VIDA!, kde dělá skoro všechno, co se týká programu. Kromě toho učí lidi zachraňovat životy jako lektorka první pomoci a taky jak lépe spolupracovat v týmu nebo spolu komunikovat. Ve volném čase pořádá zážitkové akce, učí ostatní, jak pořádat zážitkové akce, taky lozí po skalách a chodí po kopcích, hraje larpy, běhá (poslední dobou s oblibou v bahně), cestuje po světě (letos moc ne, no…), cvičí jógu, čte, zpívá, chodí bosky.

🧪 Proč De factoX? Protože jsem si ho vymyslela 😀. Protože vnímám téma životního prostředí jako něco, co potřebuje víc prostoru, víc pozornosti, a je nutné jej předávat zábavně, prakticky, logicky, v souvislostech, barevně a ve 3D.

Radka 
 
RRadon (Radek)

Původem teoretický chemik, který se postupem času vzdal příkazové řádky a začal chemii praktikovat jak ve třídě, tak v laboratoři. Nenapravitelný optimista, zdroj energie a tryskomyš chrlící a realizující několik nápadů současně. Učí chemii na chemické průmyslovce. Kromě toho se dost motá kolem chemické olympiády, vzdělávání talentů a všeho možného, co souvisí s popularizací chemie. Volný čas skoro nemá, ale pokud se nějaký najde, rád ho věnuje cestování po světě, dobrému jídlu a pití (občas i vlastní výroby) a vymýšlení kreativních způsobů, jak něco vyhodit do povětří. Udělá, co vám na očích uvidí, but first, give him coffee.

🧪 De factoX u něj patří do kategorie – všechno, co souvisí s popularizací chemie. Do týmu byl uloven a neměl možnost (a ani nechtěl) říct ne.

Radek

 

Anet

Duší anorganik (gram sem, gram tam), tělem rekreační sportovec (dejte mi pořádně do těla, ale pak mě položte na gauč, prosím), srdcem amatérský pedagog. Vystudovaný chemik se třemi pracně vydobytými písmenky před jménem z brněnského VUT. K chemii ji přivedl učitel na gymnáziu, jehož energie nakopla vždy celou třídu. Udělal, co nám na očích viděl. Tedy až potom, co si dal kafe...

Byť inženýrka, nevymýšlí raketové motory. Radši se věnuje práci s lidmi všech věkových skupin, popularizaci přírodních věd a zkoušení všeho možného. Naposled to byl nový recept na čočku, předtím štípání dřevěných kulatin a ještě předtím historický šerm. Pracuje ve VIDA!, kde dělá lektora programů, hlídacího psa červeného zelí a do toho koordinuje akce pro dospělé. Ráda se učí čemukoliv novému, i když jí na to nezbývá moc čas. Když si ho zvládne vytvořit, najdete ji u knížky, v kuchyni nebo v nejbližší přírodě mávající divnou tyčí a ještě divnějšími pytlíčky na provázku. Při asociální náladě nasadí žlutá sluchátka a dává na frak orkům nebo gnómům.

🧪 K De factoXu přišla jako slepý k houslím a minulý rok jí účast zhatila angína. Těší se na další možnost. Letos ji nedostane ani angína, ani koronavirus!

Anet 

 

Fiška (Petra)

Vystudovala chemii životního prostředí, a už čtvrtým rokem se na stejném místě snaží vystudovat i doktorát. Studium prokládá propagační činností, environmentální osvětou a různými akcemi pro středoškoláky. Pochází ze Slezska, tudíž má někdy poněkud osobitější a peprnější vyjadřování, ksakru! Je malá a plná vzteku. Všude vidí samé problémy, a sama jich mám fůru, ale stejně jako pan Tolkien a Samvěd Křepelka doufá, že v tomto světě ještě je dobro, a stojí za to o něj bojovat. Má ráda knížky, Vypsanou fiXu a pivo.

🧪 Proč De factox? Protože mi to dost zapadá do propagační činnosti a environmentální osvěty. Protože mě činí nevýslovně šťastnou vidět, že mladí lidé nemají toto téma u zádele. A protože mě neskutečně nabíjí, jak studenti tábor zvládají a jaká super skupina lidí tam může vzniknout 😊. 

 

Babu (Barča)

Vystudovala chemii životního prostředí a pak nevěděla co se sebou. Pravidelné vstávání do práce ji děsilo, a tak nastoupila na doktorát. Tam se aktuálně čtvrtým rokem chvílemi učí, chvílemi dělá velkou vědu a chvílemi trápí. Aby se neutrápila k smrti, ráda pomáhá na akcích pro veřejnost a s environmentální osvětou. Volný čas si tvoří především prokrastinací a plní jej nejraději sledováním Netflixu nebo s knihou. Až vyroste, chtěla by se konečně naučit jíst těstoviny vidličkou i lžící zároveň.

🧪 Proč De factox? Protože jak už bylo řečeno, ráda pomáhá s environmentální osvětou a chtěla si zkusit takto velkou akci. Pokračovat v něm chce hlavně proto, jak moc to bylo minule super a kolik pozitivní energie si z toho odnesla.

Barča

 

Pája (Pavla)

Chemii má tak trochu v rodině a miluje, když může vypadnout do přírody. Není tedy divu, že se dala na studium environmentální chemie, která tohle všechno kloubí dohromady. S odhodláním studuje již druhým rokem doktorát, kde se zabývá znečištěním tak důležité části životního prostředí, jakou je voda. Taky se zapojuje do organizace chemických vzdělávacích akcí. Pokud zrovna netráví hodiny v laboratoři, hraje závodně kuželky, tančí, cvičí jógu a pilates, chodí do přírody, loví kešky a občas vyleze i na nějaký kopec nebo horu. A nebo tráví hodiny u plotny zdokonalováním svého kuchařského a cukrářského umu.

🧪 Motivací, proč se zapojila do De factoXu, byla hlavně spolupráce se skvělými lidmi, kteří hýří neustálým optimismem a energií, a dokáží vymyslet a vytvořit neuvěřitelné věci.

Pavla

 

Tom

Ve všem se vždycky vrtal a nejčastěji v elektronice a počítačích. V poslední době ve VIDA! hlavně pitvá počítače, připravuje robotické tábory, ale jinak se snaží předávat i nabírat znalosti v kde čem. Kromě VIDA! navíc pracuje v IT a specializuje se na mobilní sítě. Když už netráví čas prací, ještě stále je (věčným) studentem informatiky. Volného času mu moc nezbývá, ale když na to přijde, hraje šachy (velmi amatérsky), toulá se po přírodě a navíc u toho důležitě mává foťákem (taky amatérsky), leží zažranej v nějaké knížce nebo se motá v kuchyni.

🧪 K De factoXu se dostal velkou náhodou a jako nechemik se občas necítí úplně sebejistě, ale i tak se do akce hned nadchnul. Jeho nejlepší kámoš je malá žlutá gumová kachnička.

Tom 

 

15–18 let
16 účastníků

Informace pro Vás

 • určeno pro budoucí i současné středoškoláky (15–18 let)
 • akce je pobytová – 24 hodin denně s námi – začínáme v pondělí ráno, končíme v pátek odpoledne, spíme a jíme ve VIDA!
 • program vznikl v rámci projektu VIDA! Školám – pro účastníky je bezplatný
 • vytvořeno ve spolupráci s RECETOX
 • Dotazy posílejte na e-mail letni.workshopy@vida.cz

Sdílejte!

Podívej se, jak akce probíhala v létě 2019

Aby vám už nikdy nic neuniklo

Vymýšlíme pořád něco nového a vy o tom můžete vědět mezi prvními, stačí tady teď nechat svůj e-mail.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.

VIDA! Program

27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293012345

Vyhledávání

Zadejte hledný výraz a potvrďte

Možná hledáte