Dny elektronové mikroskopie ve VIDA!
Program> Dny elektronové mikroskopie ve VIDA!

Dny elektronové mikroskopie ve VIDA!

Objevte svět pod drobnohleDEM / letos online

Datum:středa 14. 4. 2021 - neděle 18. 4. 2021

Zábavní vědecký park VIDA! se přidává bohatým programem k celobrněnské akci Dny elektronové mikroskopie. Seznámíte se s elektronovým mikroskopem a vyrobíte si vlastní mikroskop z chytrého telefonu. Objevujte v rozměrech, kterým vládnou zákony kvantové fyziky.

Zjistěte, jak zvětšovat předměty bez použití mikroskopu, nebo si vyrobte vlastní z chytrého telefonu. Těšte se na video s pokusy o vakuu nebo odhalte fungování elektronového mikroskopu. Na náměstí Svobody se můžete projít obří nanostrukturou a prohlédnout si naši výstavu Brno pod drobnohledem.

 

MIKROSVĚT NA SVOBOĎÁKU

Přijďte si na brněnské náměstí Svobody prohlédnout nanosvět milionkrát zvětšený brněnskými elektronovými mikroskopy. Objevujte v rozměrech, kterým vládnou zákony kvantové fyziky.

Projděte se obří nafukovací nanostrukturou na Svoboďáku. Můžete se do ní schovat nebo si vyfotit selfíčko na památku.

Navíc po celou dobu Dnů elektronové mikroskopie (14.–18. 4.) budou vypadávat z brněnského časostroje speciální skleněné kuličky znázorňující elektron. A to každou hodinu od 11 do 23 hodin.

 

VÝSTAVA BRNO POD DROBNOHLEDEM

Součástí akce na brněnském náměstí Svobody je také výstava snímků z elektronových mikroskopů s názvem Brno pod drobnohledem. Výstava ukáže to nejznámější a nejzajímavější z jihomoravské metropole ve fascinujících detailech.

 

VIDA! ONLINE PROGRAM

 

POKUSY S VAKUEM

Proč je v elektronovém mikroskopu vakuum? Lektor VIDA! Vašek vám vysvětlí, proč je vakuum v elektronovém mikroskopu potřeba. Těšte se také na pokusy s Van de Graafovým generátorem nebo vakuovým zvonem.

 

ELEKTRONOVÝ MIKROSKOP VE VIDA!

Díky čemu elektronové mikroskopy až milionkrát přibližují vzorky? Lektor Adam vám ukáže, jak je to s elektrony v těchto sofistikovaných přístrojích. Čím jsou vychylovány a proč vědci právě elektrony pro zvětšování extrémně malých objektů používají. Od jara si navíc návštěvníci v hravé expozici VIDA! mohou vyzkoušet exponát elektronového mikroskopu. Ukážeme vám, jak se s mikroskopem v expozici zachází a jak funguje.

 

MIKROSKOP Z MOBILNÍHO TELEFONU

Chcete se na běžné věci podívat zblízka a nechcete si kupovat mikroskop? Vyrobte si jej doma podle našeho návodu. Potřebovat budete mobil, plexisklo, šroubky a matičky a také vrtačku.

Návod na výrobu domácí mikroskop z chytrého telefonu zde →

  

ZAOSTŘENO BEZ MIKROSKOPU

Naučte se přibližovat věci kolem nás bez použití mikroskopu. Dobrou zprávou je, že potřebovat budete jen to, co už dávno máte doma.

 

Vodní kelímková lupa

Naučte se zvětšovat pomocí vody. Pro pozorování živočichů nebo částí rostlin je dobré mít tzv. kelímkovou lupu. Tedy lupu, která má nádobku, kde může živočich chvilku bezpečně pobýt a my ho můžeme pozorovat.

Chci návod na pokus →

Kelímková lupa

 

Lupa z PET lahve

Z obyčejné PET lahve si můžeme vyrobit jednoduchou lupu!

Chci návod na pokus →

Lupa z petky

 

Jednoduchý mikroskop

Vyrobte si mikroskop z vašeho chytrého telefonu. Součástky pro výrobu snadno dokoupíte, mobil ale použijte vlastní.

Chci návod na pokus →

Mikroskop z mobilu

 

OMALOVÁNKY

Snímky vzniklé při skenování elektronovým mikroskopem jsou vždy černobílé. Pestrobarevné fotografie vznikají dodatečným dobarvením v počítačových programech. Barvy obvykle neodpovídají skutečnosti. Důvodem jejich použití je zdůraznění určitých struktur či detailů.

Při vybarvování omalovánek se tedy nemusíte řídit žádnými pravidly. Prostě popusťte uzdu fantazie a užijte si vlastní výlet do nanosvěta.

Omalovánky si stáhněte zde →

 

Věděli jste, že? 

30 % celosvětové produkce elektronových mikroskopů se vyrábí v Brně? Můžeme být hrdí i na další úspěchy v této oblasti. V roce 1951 tu vznikl první československý elektronový mikroskop. V roce 1954 přišli brněnští vědci s prototypem stolního elektronového mikroskopu TESLA BS 242, který na výstavě EXPO 1958 v Bruselu získal zlatou medaili. Dny elektronové mikroskopie přiblíží tento obor široké veřejnosti.

6+

Informace pro Vás

Přidejte se k události na FB

Sdílejte!

Fotogalerie

Aby vám už nikdy nic neuniklo

Vymýšlíme pořád něco nového a vy o tom můžete vědět mezi prvními, stačí tady teď nechat svůj e-mail.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.

VIDA! Program

2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272812345

Vyhledávání

Zadejte hledný výraz a potvrďte

Možná hledáte