Program> Externí akce > Festival vědy s JMK

Festival vědy s JMK

VIDA! stánek s pokusy a science show

Datum:pátek 6. 9. 2019 - sobota 7. 9. 2019

Proč je voda tak výjimečná? Proč bychom se měli zajímat i o led? Navštivte Festival vědy a stanoviště VIDA! science centra a vyzkoušejte si nejrůznější vodní a mrazivé pokusy. Podíváme se na ledové krystalky pod mikroskopem, zkusíme led uvařit a vykouzlíme si s jeho pomocí mlhu. Ověříme si, jak se ledu líbí ve slané a sladké vodě. Otestujeme, jaký je led silák a kdo by se ho měl bát. A kdo bude chtít, může si zkusit ledem i něco namalovat!

Areál Dopravního hřiště Riviéra po roce opět ožije vědou. Užijte si program, který nachystaly brněnské vědecké, technické i historické instituce, mezi nimiž jsme ani my nemohli chybět. Najdete tu náš stánek s ledovými pokusy, v pátek i v sobotu uvedeme i science show s názvem Led nad zlato.

Festival vědy 2018

 

Kdo další se na festivalu představí? 

 • Hvězdárna a planetárium Brno – obdivujte obří nafukovací Měsíc, podívejte se na svět dalekohledem a užijte si i další vesmírné atrakce.
 • Muzeum Brněnska – s Památníkem písemnictví na Moravě poznáte, jak se vyráběly knihy a vyzkoušíte si přečíst i napsat své jméno v různých písmech napříč staletími, Podhorácké muzeum vás vezme na cestu do pravěku a s Památníkem Mohyla míru zažijete, jaké by to bylo stát se napoleonským vojákem.
 • S.A.B. Aerospace –  věděli jste, že se část rakety Vega vyráběla v Brně? Vy si můžete vyzkoušet, jak rychle zvládnete vyrobit družici a odnést si domů fotku s kosmonautem.
 • Masarykova univerzita – spolu s Bioskopem MU budeme prozkoumejte pH Jak se měří? Jakou je jeho hodnota v nápojích? Kde všude jej můžeme měřit a kde nám pomáhá? Nutriční terapeuti z Lékařské fakulty vám připomenou důležitost správné výživy v prevenci mnoha onemocnění. S Ústavem teoretické fyziky a astrofyziky z Přírodovědecké fakulty budete moci otestovat vaše znalosti a dovednosti z teoretické fyziky a astrofyziky. V případě dobrého počasí se můžete podívat i na fotosféru a chromosféru Slunce. S Ústavem geologických věd si vyzkoušíte nejstarší metodu získávání zlata pomocí rýžovací pánve. Katedra technické a informační výchovy Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity předvede diferenciální podvozek robota. Zájemci si budou moci robota naprogramovat tak, aby jel po určené dráze, nebo sledoval čáru. Vyzkoušet si budete moci i ovládání robotické ruky.  
 • Mendelova univerzita v Brně – vyzkoušejte si chytání ryb, dojení mléka a naučte se rozeznávat druhy obilí a zvířat.
 • Moravské zemské muzeum Mendelianium  prozkoumejte atraktivní svět genetiky, jednu z nejrychleji se rozvíjejících věd.
 • Univerzity obrany v Brně – zahrajte si na virtuálním simulátoru VBS2, otestujte své střelecké dovednosti na laserovém trenažéru, podívejte se, jak vypadá svět pod hyperspektrální kamerou, pokuste se navázat spojení pomocí radiostanic a prozkoumejte vojenské vybavení. Nejmladší návštěvníci se mohu těšit na hry i skákací hrad.
 • Vysoké učení technického v Brně – projděte se po škrobové pastě a ve slizové laboratoři si prohlédněte ukázky výroby různých druhů slizů, někteří si možná svůj sliz odnesou i domů.
 • Akademie věd České republiky s Botanickým ústavem prozkoumejte život v kapce vody a zjistěte, co nepatří do kanalizace a jak se voda čistí. Ústav fyziky materiálů vás zasvětí do tajů napětí – síly, která dává věci do pohybu, umí změnit strukturu materiálů, dokáže zbořit most. Biofyzikální ústav vás seznámí s dvoušroubovicí DNA, pod mikroskopem si budete také moc prohlédnout motýla, včelu i pavouka. Na stánku Archeologického ústavu nejdete kovářskou dílnu, kde budou k vidění ukázky historické výroby nožů, šikovní zájemci si mohou sami vykovat třeba prstýnek. Na stánku Ústavu přístrojové techniky budete moci nahlédnout do mozku, srdce i bříška živé myšky, postačí vám k tomu dotyk na monitoru.
 • Základní školy Novolíšeňská – prozkoumejte panoptikum fyzikálních a matematických kuriozit. Na každý exponát z mechaniky, optiky, magnetismu a matematiky si můžete sáhnout, osobně vyzkoušet nebo si ho i vyrobit. 
 • Výzkumný ústav veterinárního lékařství – zvládnete vyluštit vědecký kvíz? K nahlédnutí budou také zajímavé objekty v mikroskopu. Prozkoumat můžete i FabLab, tedy 3D tiskárny, řezací plotr i programovatelný vyšívací stroj.
 • Technické muzeum v Brně – užijte si hrátky o lidské kostře, retrogaming, zjistěte, jak těžká je práce kosmonautů. 
 • Městské policie Brnozjistěte, jak pomáhá věda strážníkům při zabezpečování pořádku ve městě? 
 • Odbor životního prostředí magistrátu města Brna – víte, jak se sleduje kvalita ovzduší? K vidění budou také fotografie prachových částic přiblížených elektronovým mikroskopem.
 • Knihovna Jiřího Mahena v Brně – nahlédněte do černé díry literatury, možná vás pohltí, možná na vás ale vychrlí spoustu knih. Co se v ní ukrývá a kam nás zavede? 
 • Zetor Gallery – projeďte si slalomovou dráhu na malých traktůrcích nebo si sedněte do úplně nového traktoru, chybět nebudou různé skládačky a omalovánky pro děti.
 • CEITEC – vyzkoušejte si výrobu slizu, oblečete vědce do laboratorních plášťů nebo sebe do obleku určeného pro čisté laboratorní prostory. Nahlédněte do laboratoří ve virtuální realitě a na památku si odnesete fotku z tematického fotokoutku.

 

Sdílejte!

Informace pro Vás

 • v pátek 6. září a v sobotu 7. září 2019 od 9:00 do 18:00
 • vstupné: ZDARMA
 • science show Led nad zlato bude k vidění v pátek i v sobotu od 10:00 a 15:00
 • více informací najdete přímo na webu akce

 

Připojte se k události na Facebooku

Fotogalerie

Aby vám už nikdy nic neuniklo

Vymýšlíme pořád něco nového a vy o tom můžete vědět mezi prvními, stačí tady teď nechat svůj e-mail.

VIDA! Program

272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728291
2425262728291
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345

Možná hledáte