Magnetické sochy
Tvořte pomocí permanentního magnetu
Přikládejte k silnému permanentnímu magnetu kovové předměty a vymodelujte si z nich vlastní magnetickou sochu. Atomy a molekuly se mohou v magnetickém poli chovat různě. Některé látky toto pole téměř neovlivňuje (například voda, hliník, dřevo). Některé na magnetické pole reagují velmi silně, zesilují pole a navíc mohou zůstat permanentně zmagnetovány i mimo něj. Těmto látkám říkáme feromagnetické.

Úkoly k exponátu
Chcete obohatit svou návštěvu VIDA! expozice? Nachystali jsme pro vás k jednotlivým exponátům úkoly, ze kterých si můžete vytvářet pracovní listy. Jejich součástí bude i mapa expozice, díky které pak u nás konkrétní exponáty hravě najdete. Vyvinuli jsme tuto službu primárně pro učitele a jejich žáky a studenty, ale využít ji může kdokoli. Tak vzhůru do světa poznání!
Věkové doporučení: 4. třída - Střední škola
Nasypej na magnety tyčinky, aby se ti zviditelnilo magnetické pole (tzv. magnetické indukční čáry). Zkus tyto indukční čáry nakreslit například z bočního pohledu.
Směr magnetického pole ukazuje natočení tyčinek a každá čára začíná v jednom pólu magnetu a končí v druhém. Poradíme ti, že čáry se neprotínají a nejsou ani moc ostře zahnuté.
Věkové doporučení: 6. třída - Dospělý
Dokážeš na magnetu postavit z kovových tyčinek jehlan?
Věkové doporučení: 5-6 let - 4. třída
Zkus na exponát nasypat tyčinky, aby ti zviditelnily magnetické pole. Nejvíce se jich naskládá tam, kde magnety působí nejsilněji. Kde to je?