Mechanické černé skříňky
Podaří se vám odhalit tajemství černých skříněk?
Černá skříňka je jakýkoliv systém, proces nebo zařízení, jehož vnitřní fungování není pozorovateli známo. Pokud známe vstupní informace a víme, co se má stát po průchodu černou skříňkou, můžeme na základě pozorování reakcí černé skříňky na vnější podněty (např. otáčení koleček) odvodit její vnitřní uspořádání. Metoda černé skříňky se využívá v praxi pro testování programů. Podstatou je vyvolání chybového stavu programu náhodným zadáváním čísel a různých vstupních dat. Jako černá skříňka nám může připadat třeba také porouchaný přístroj, který se snažíme opravit. Různými pokusy se snažíme odhalit, jak funguje, abychom přišli na to, v čem spočívá jeho závada.
Úkoly k exponátu
Chcete obohatit svou návštěvu VIDA! expozice? Nachystali jsme pro vás k jednotlivým exponátům úkoly, ze kterých si můžete vytvářet pracovní listy. Jejich součástí bude i mapa expozice, díky které pak u nás konkrétní exponáty hravě najdete. Vyvinuli jsme tuto službu primárně pro učitele a jejich žáky a studenty, ale využít ji může kdokoli. Tak vzhůru do světa poznání!
Věkové doporučení: 5. třída - Dospělý
Stačí u světelného boxu přijít na to, které tlačítko rozsvítí které světlo, a zmáčknou je všechny najednou, aby se jich rozsvítilo víc?
Věkové doporučení: 2. třída - 9. třída
Pokus se přijít na to, které páky u kuličkového boxu jsou falešné (zatažením za ně se ve skutečnosti nic nezmění).
Věkové doporučení: 4. třída - Dospělý
Kolik světel dokážeš současně rozsvítit na prostřední černé skříňce? Různými kombinacemi a počtem stisknutých spínačů zkus rozsvítit všechna světla.