Obří struna
Rozkmitejte strunu a pozorujte vlnění
Otáčejte kotoučem a měňte napětí struny, zatáhněte za madlo a sledujte, co se se strunou děje. Rozkmitáním struny na jednom konci vzniká vlnění, postupuje ke druhému konci, kde se odráží a vrací se zpět ke zdroji. Tím dochází ke skládání (interferenci) přímého a odraženého vlnění. Pokud obě tato vlnění postupují stejnou rychlostí, ale v opačném směru, vzniká vlnění stojaté. Průběh vlnění na struně vytváří dojem ustáleného stavu, jako by vlna stála a nepohybovala se. U napjaté struny pozorujeme příčné stojaté vlnění, které nazýváme chvěním.

Úkoly k exponátu
Chcete obohatit svou návštěvu VIDA! expozice? Nachystali jsme pro vás k jednotlivým exponátům úkoly, ze kterých si můžete vytvářet pracovní listy. Jejich součástí bude i mapa expozice, díky které pak u nás konkrétní exponáty hravě najdete. Vyvinuli jsme tuto službu primárně pro učitele a jejich žáky a studenty, ale využít ji může kdokoli. Tak vzhůru do světa poznání!
Věkové doporučení: 8. třída - Dospělý
Na exponátu obří struna můžeš samozřejmě rozvlnit samotnou strunu, přesně podle popisku. Jakou další část exponátu (kromě samotné struny) můžeš ještě rozvlnit?
Věkové doporučení: 4. třída - Dospělý
Vlnění strun využívají i strunné nástroje jako např. kytara. Co bychom museli udělat s naší strunou, aby vydávala zvuk?