Reverzní kyvadlo
Zákon o zachování hybnosti v praxi
Rozhoupejte kyvadlo, které dá do pohybu i vozík stojící na kolečkách s nízkým třením. Pohybujte vozíkem po dráze a sledujte, jak se jeho pohyb změní, když kyvadlo zastavíte. Danou soustavu těles můžeme v určitém smyslu považovat za izolovanou, každá taková soustava respektuje zákon zachování hybnosti. Z platnosti zákona plyne, že každá změna rychlosti při kmitavém pohybu kyvadla vede k určité změně rychlosti vozíku. Platí taktéž, že změna rychlosti vozíku vyvolá změnu rychlosti kmitavého pohybu kyvadla. Výsledný pohyb naší soustavy je vždy nerovnoměrný.
Úkoly k exponátu
Chcete obohatit svou návštěvu VIDA! expozice? Nachystali jsme pro vás k jednotlivým exponátům úkoly, ze kterých si můžete vytvářet pracovní listy. Jejich součástí bude i mapa expozice, díky které pak u nás konkrétní exponáty hravě najdete. Vyvinuli jsme tuto službu primárně pro učitele a jejich žáky a studenty, ale využít ji může kdokoli. Tak vzhůru do světa poznání!
Věkové doporučení: 8. třída - Dospělý
Vyzkoušej různé typy pohybů vozíku s kyvadlem. Jak zajistíš, aby se vozík pohyboval tam a zpět na místě?
Věkové doporučení: 6. třída - 9. třída
Vyzkoušej různé typy pohybů vozíku s kyvadlem. Jak přiměješ vozík, aby byl jeho pohyb rovnoměrný přimočarý?
Věkové doporučení: 8. třída - Dospělý
Vyzkoušej různé typy pohybů vozíku s kyvadlem: a) rovnoměrný přimočarý pohyb, b) pohyb se zastavováním ale bez couvání c) pohyb tam a zpět na místě. Jak jich docílit?