Rovnováha
Najděte balanc!
Postavte se na vratkou plošinu, najděte rovnováhu a pusťte se madla. Tím spustíte časoměřič. Při vychýlení plošiny do strany se čas zastaví. Ke vnímání polohy a pohybu těla a tím k udržení rovnováhy slouží vnitřní ucho, které není jen orgánem sluchu. Rovnovážný orgán ve vnitřním uchu se skládá z vejčitého a kulovitého váčku, pomocí nichž vnímáme svoji polohu, a ze tří polokruhovitých kanálků, jejichž prostřednictvím vnímáme pohyb či zrychlení. Kanálky jsou naplněny tekutinou, která se při pohybech hlavy pohybuje a ohýbá jemné vlásky vláskových buněk. Tyto buňky vnímají rozdíly v proudění kapaliny na začátku a na konci kanálku. Vlákna nervových buněk pak přenášejí informace o poloze a pohybech hlavy do mozku.
Úkoly k exponátu
Chcete obohatit svou návštěvu VIDA! expozice? Nachystali jsme pro vás k jednotlivým exponátům úkoly, ze kterých si můžete vytvářet pracovní listy. Jejich součástí bude i mapa expozice, díky které pak u nás konkrétní exponáty hravě najdete. Vyvinuli jsme tuto službu primárně pro učitele a jejich žáky a studenty, ale využít ji může kdokoli. Tak vzhůru do světa poznání!
Věkové doporučení: 1. třída - Dospělý
Vyzkoušej na balanční desce udržet rovnováhu. Vystřídej různé pozice - stůj rovně, pokrč kolena, připaž, upaž apod. Ve které pozici jsi nejstabilnější?
Věkové doporučení: 3. třída - Dospělý
Nejprve několikrát vyzkoušej exponát normálním způsobem. Až budeš mít jistotu, že nespadneš, zavři oči při dalším pokusu oči a porovnej výsledek.