Tepelná elektrárna
Prozkoumejte celý proces fungování tepelné elektrárny
Základním principem fungování tepelné elektrárny je přeměna tepelné energie na mechanickou a mechanické energie na elektrickou. Zdroje tepelné energie mohou být různé. Spalovací elektrárny využívají teplo vzniklé při spalování paliv – například uhlí, plynu, ropy, biomasy. Jaderné elektrárny získávají teplo uvolňované při štěpné reakci chemických prvků, zejména uranu. Geotermální elektrárny pak získávají teplo přímo z přírodního prostředí. Elektrárny také mohou mít i jiné zdroje než tepelné, příkladem takových elektráren jsou elektrárny solární, vodní či větrné.

Úkoly k exponátu
Chcete obohatit svou návštěvu VIDA! expozice? Nachystali jsme pro vás k jednotlivým exponátům úkoly, ze kterých si můžete vytvářet pracovní listy. Jejich součástí bude i mapa expozice, díky které pak u nás konkrétní exponáty hravě najdete. Vyvinuli jsme tuto službu primárně pro učitele a jejich žáky a studenty, ale využít ji může kdokoli. Tak vzhůru do světa poznání!
Věkové doporučení: 6. třída - Dospělý
K čemu složí v tepelné elektrárně chladící věže?
Věkové doporučení: 7. třída - Dospělý
Exponát rozděluje proces v elektrárně pomocí barev rámečků na čtyři oblasti. Co podle tebe každá barva značí?
Věkové doporučení: 3. třída - 6. třída
Pro výrobu elektřiny v tepelné elektrárně je potřeba dodat zdroj energie. Co v tepelné eletrárně spalujeme, abychom získali elektřinu?