Zorné pole
Změřte si svůj zorný úhel
Položte hlavu na označené místo a oběma očima sledujte žlutý bod před sebou. Až po stranách zaznamenáte červené válce, stiskněte tlačítko. Na monitoru se pak dozvíte rozsah svého zorného pole. Zorné pole je část prostoru, kterou dokážeme okem vnímat. I když fixujeme pohled na nějaký předmět před sebou, periferním viděním snímáme neustále širokou část prostoru. Periferní vidění nám umožňuje orientaci v prostoru. Rozsah zorného pole je individuální a závisí i na tvaru obličeje. U člověka se udává velikost zorného úhlu jednoho oka zhruba 90° pro vidění do strany a zhruba 50° pro vidění ke středu, celkem tedy asi 140° v horizontální rovině. Zorné úhly obou očí se překrývají, pro vidění oběma očima je pak zorný úhel až 200°.

Úkoly k exponátu
Chcete obohatit svou návštěvu VIDA! expozice? Nachystali jsme pro vás k jednotlivým exponátům úkoly, ze kterých si můžete vytvářet pracovní listy. Jejich součástí bude i mapa expozice, díky které pak u nás konkrétní exponáty hravě najdete. Vyvinuli jsme tuto službu primárně pro učitele a jejich žáky a studenty, ale využít ji může kdokoli. Tak vzhůru do světa poznání!
Věkové doporučení: 6. třída - Dospělý
Změř si zorné pole podle pokynů u exponátu. Jaké je zorné pole jednoho oka (musíš změřit zvlášť kdy se ti ve výhledu objeví pravý a levý červený kolík)
Věkové doporučení: 3. třída - 9. třída
Změř si zorné pole podle pokynů u exponátu. Zmenší se tvoje zorné pole, když oči přivřeme?
Věkové doporučení: 4. třída - Střední škola
Změř si zorné pole podle pokynů u exponátu a zjisti, které zvíře má podobné zorné pole jako ty (informaci o zorném poli zvířat najdeš v záložce tipy)?