EdUinspire

EdUinspire

Projekt mobility zaměstnanců

Projektem EdUinspire volně navazujeme na předchozí projekty EUxperience a EUxperience 2, které probíhaly v letech 2018–2022.

V rámci nich se účastníme poznávacích cest do profesně spřízněných evropských institucí, kde se setkáváme se svými zahraničními kolegy, vzájemně se inspirujeme a rozvíjíme své odborné kompetence.

 

Trvání projektu

1. 10. 2022 – 30. 9. 2023

 

Celková výše grantu

37.338 EUR

 

Program

Erasmus+, KA122-ADU – Krátkodobé projekty mobilit zaměstnanců ve vzdělávání dospěých

 

Klíčové potřeby a cíle naší organizace v oblasti evropské mobility a spolupráce

Hlavním cílem tohoto projektu je maximalizovat vzdělávací potenciál našeho science centra směrem k dospělým návštěvníkům. V této oblasti chceme získávat inspiraci a sdílet zkušenosti i příklady dobré praxe s předními evropskými institucemi obdobného charakteru.

  • zbudování tzv. otevřené dílny (ve světových science centrech se používají názvy typu MakerSpace, Tinkering Zone, DIY zone atd.)
  • nastavení strategie obnovy naší expozice
  • větší finanční samostatnost našeho centra
  • vzdělávání našich vlastních zaměstnanců

 

Aktivity

V tomto projektu chceme plánované krátkodobé mobility využít k profesnímu rozvoji pracovníků, a to formou stínování na pracovišti. Co se týče obsahu aktivity stínování, vycházíme z předchozích zkušeností, které jsme stačili načerpat v rámci projektu EUxperience a EUxperience 2 mezi lety 2018–2022.

Obsahem každé mobility je návštěva zahraničního science centra, muzea či přírodovědného muzea za účelem inspirace a výměny zkušeností v různých oblastech od tamních zaměstnanců. Každá návštěva, s cílem stínovat zaměstnance, je dopředu domluvená s kontaktní osobou centra.

Předpokládaný průběh mobility je následující – první den, kdy se očekává přítomnost účastníků na pracovišti, je pojat z pohledu běžného návštěvníka. Účastníkům je tedy umožněno strávit v centru celý den jako běžný návštěvník. Během návštěvy si každý všímá toho, co ho zajímá z profesního hlediska – celkové koncepce expozice, rozmístění exponátů a jejich popisky, dočasné expozice, denní provoz centra – počet zaměstnanců v expozici, způsob označování nefunkčních exponátů, celková vizuální identita centra i jednotlivých sekcí, programová nabídka během dne včetně speciálních akcí pro dospělé, propagace pravidelných i nepravidelných aktivit a eventů a mnoho dalšího.

Již z tohoto dne bývá celková inspirace a srovnání velmi přínosné a důležité a poskytuje prostor připravit si konkrétní dotazy na zaměstnance centra. Účastníci si mezi sebou sdílí první postřehy a formulují možné návrhy na změny provozu vlastní organizace.

Na druhý, někdy třetí den jsou pak domluveny osobní schůzky s konkrétními zaměstnanci centra v zázemí kanceláří či zasedacích místností. Probíhá živá diskuze o celkovém fungování organizace, sdělování zkušeností, dobré praxe a jiné. Kolegové nás provedou i místy, která jsou jinak pro návštěvníky nepřístupná, např. kanceláře, technické místnosti, dílny atd. Na těchto schůzkách dochází i k oboustranné výměně kontaktů a úvaha nad možnou budoucí spoluprací. Tyto schůzky trvají několik hodin a vyžadují plnou angažovanost jak hostitelů, tak nás hostů.

 

Země, města a přijímající organizace, které máme v plánu navštívit

  • Belgiue, Mechelen – Technopolis
  • Španělsko, Granada – Parque de las Ciencias
  • Španělsko, Valencie – La CIUTAT de les arts i les ciències
  • Nizozemsko, Amsterdam – NEMO science museum
  • Malta, Kalkara – Esplora Interactive Science Centre

V rámci aktivity Kurzy a semináře plánujeme účast na konferenci Ecsite, která se bude v roce 2023 konat v maltském science centru Esplora.

Ecsite spojuje, inspiruje a dává prostor organizacím a profesionálům zabývajících se popularizací vědy v science centrech a přírodovědných muzeí, rozšiřuje dosah a posiluje dopad jejich práce.

Zkratka Ecsite znamená European Collaborative for Science, Industry and Technology Exhibitions, je to evropská organizace se sídlem v Bruselu, která však v současnosti sdružuje více než 320 organizací z celého světa. Tyto organizace se zavázaly inspirovat lidi vědou a technologií a posouvat vědeckou angažovanost kupředu prostřednictvím odborných akcí, projektů a publikací. Součástí je i 188 science center po celém světě.

Aby vám už nikdy nic neuniklo

Vymýšlíme pořád něco nového a vy o tom můžete vědět mezi prvními, stačí tady teď nechat svůj e-mail.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.

VIDA! Program

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311

Vyhledávání

Zadejte hledný výraz a potvrďte

Možná hledáte