EUxperience

Projekt mobility zaměstnanců

Po celém světě se už desítky let budují science centra za účelem neformálního vzdělávání široké veřejnosti v oblasti přírodních věd a techniky. Interaktivní expozice science center, ale i jejich doprovodná programová nabídka, jsou mimořádně účinným způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout, protože vzdělávání tu probíhá formou osobní zkušenosti a vlastního prožitku – co si vyzkoušíte, to se lépe a rychleji naučíte.

Mezi nejčastější návštěvníky science center obecně patří rodiny s dětmi a školní skupiny. Potenciál využívat science centra i k neformálnímu vzdělávání dospělých je však také vysoký. Předložený projekt mobility je připraven tak, aby přispěl k lepšímu naplnění tohoto potenciálu především u VIDA! science centra provozovaném příspěvkovou organizací Moravian Science Centrum Brno. Zaměstnanci VIDA! se díky projektu detailně seznámí a získají osobní zkušenosti s nabídkou pro dospělé poskytovanou zahraničními science centry, které mají výrazně delší provozní historii než česká science centra. Tyto poznatky následně povedou ke zvýšení atraktivity VIDA! science centra u dospělých a lepšímu využijí možností centra v oblasti neformálního celoživotního vzdělávání. Výsledky projektu budou šířeny směrem k dalším českým science centrům i k veřejnosti.

 

Hlavní cíle

  • zatraktivnit a rozšířit programovou nabídku science centra pro dospělé návštěvníky,
  • zlepšit způsob oslovení návštěvníků, komunikace s nimi a jejich aktivizace,
  • rozvíjet expoziční část science centra s ohledem na potřeby dospělých návštěvníků,
  • zlepšit marketingovou komunikaci směrem k dospělým,
  • posílit profesní kontakt se zahraničními science centry jak na úrovni organizace, tak na úrovni jednotlivců.
 

Aktivity

Projekt se skládá ze sedmi mobilit do celkem deseti zahraničních science center, ve kterých budou pracovníci prostřednictvím stínování obdobných pozic získávat znalosti a dovednosti potřebné k rozvoji kvality své práce a sledování daných cílů. V rámci projektu se také uskuteční jedna mobilita za účelem účasti na vzdělávacím programu na mezinárodní konferenci zabývající se tématem popularizace a prezentace vědy. Mobilit se celkem zúčastní 48 účastníků, jejichž výjezdy se budou realizovat v průběhu dvou let.

Stínování v evropských science centrech se budou účastnit pracovníci zabývající se lektorováním, performováním, uváděním a tvorbou programových aktivit, techničtí pracovníci podílející se na rozvoji expozice, koordinační pracovníci zabezpečující denní provoz centra a komunikaci s návštěvníky, pracovníci marketingu a manažerští pracovníci zodpovídající za koncepční a organizační stránku rozvoje jednotlivých oddělení. Prostřednictvím osobní zkušenosti se seznámí s provozem science centra, programovou nabídkou, metodami komunikace s veřejností, způsoby prezentace poznatků i organizace práce, oslovování veřejnosti a dalšími dílčími oblastmi podle jejich profesního zaměření. Budou mít možnost diskutovat s pracovníky zahraničních science center o osvědčených způsobech práce, inspirovat se přístupy k neformálnímu vzdělávaní, sdílet vlastní zkušenosti a porovnat praxi jednotlivých organizací. Na mezinárodní konferenci pak získají znalosti například z oblasti propojování formálního a neformálního vzdělávání, způsobů komunikace vědy, využívání technologií, nebo marketingu a komunikace.

 

Dopad

Projekt mobility zaměstnanců bude mít obecně dopad na rozvoj jejich profesních kompetencí v oblasti vzdělávání, vývoje expozic a managementu. Z hlediska naší organizace pak bude hlavním přínosem zkvalitnění nabídky science centra pro dospělé návštěvníky, vývoj programových prvků stejně jako inspirace v oblasti rozvoje expozic a přístupech k marketingové komunikaci. Posíleny budou i znalosti a zkušenosti v oblasti organizace interního vzdělávání. Změny se pak odrazí ve větší atraktivitě science centra u dospělých, v lepším naplnění jeho potenciálu v oblasti celoživotního vzdělávání a měly by se také projevit zvýšením podílu osob starších osmnácti let na návštěvnosti centra.

 

Cílová skupina

Hlavní cílovou skupinou pro šíření výsledků projektu budou obdobně zaměřené organizace, tedy science centra popřípadě jiné instituce popularizace vědy. Z tohoto důvodu zaměříme šíření výsledků především na členy České asociace science center (ČASC), jejíž je VIDA! science centrum členem. Výsledky budeme šířit také směrem k široké veřejnosti a to prostřednictvím našich webových stránek, facebooku a zmínkách v PR článcích v lokálních médiích. Informace o realizaci projektu také zařadíme do naší výroční zprávy a do tiskových zpráv.

 

Sdílejte!

Aby vám už nikdy nic neuniklo

Vymýšlíme pořád něco nového a vy o tom můžete vědět mezi prvními, stačí tady teď nechat svůj e-mail.

VIDA! Program

30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301