Koronavirus

Přehledně a stručně o koronaviru

Ztrácíte se v informacích o aktuální pandemii? Máme pro vás ověřený přehled informací

COVID-19 je virové onemocnění způsobené virem označeným jako SARS-CoV-2 nebo 2019-nCoV, zjednodušeně se ale nazývá koronavirus. Tento virus patří do skupiny takzvaných koronavirů, protože svým tvarem jsou podobné sluneční koroně.

Tento virus napadá buňky hostitele a využívá je k tomu, aby se mohl dále množit a šířit. Koronavirus způsobuje řadu zdravotních problémů, vedoucích ve vážných případech až ke smrti. Onemocnění se poprvé objevilo jako neznámý virový zápal plic v čínském Wu-chanu, a to s největší pravděpodobností po přenosu viru ze zvířete na člověka, podobně jako virus SARS v roce 2002.

Jak dlouho vir přežije?

Koronavirus přežije na různých materiálech kratší dobu, než se dříve uvádělo. Podle nejnovějšího výzkumu amerického Národního ústavu zdraví a Princetonské univerzity, na kterou upozornil server Forbes, nejdéle koronavirus vydrží na plastu a nerezové oceli, a to dva až tři dny.

Jak se onemocnění projevuje?

Nemoc nemá typické klinické projevy, podle kterých bychom ji mohli odlišit od jiných, běžných virových infekcí. Nejčastějšími projevy je horečka, suchý kašel, dušnost, slabost nebo bolest svalů. Ale většina nemocných s prokázanou koronavirovou infekcí měla pouze lehce zvýšenou teplotu spojenou například s rýmou, mírnou bolestí v krku nebo kašlem. Podle projevů tedy nejsou lékaři schopni určit, kdo prodělává koronavirovou infekci a kdo běžné nachlazení. Více o nakažení koronavirem nabízí článek na lidovky.cz.

Prevence

Správnou prevencí můžete můžete snížit riziko nakažení. Zdravotníci doporučují si často mýt pečlivě ruce. Pokuste se omezit vycházení z domu a po návratu si vždy pečlivě umyjte ruce mýdle. Kašlejte do rukávu a ne do rukou, nesahejte si neumytými rukami na obličej. Nestýkejte se s ostatními a pokud jdete nakoupit nebo na krátkou procházku, držte si od lidí odstup minimálně dva metry. Doma pravidelně větrejte a uklízejte saponáty všechny povrchy.

Od čtvrtka 19. března 2020 je povinnost chodit ven pouze se zakrytým obličejem. Použít můžete jednorázové roušky, které ihned po použití vyhoďte nebo například vyrobené doma. Ty je nutné po použití vyvařit a nejlépe vysušit. Proč je nutné roušky nosit a jaký mají účinek vysvětluje například toto video kanálu ČT 24.

Základní informace o koronaviru

Kde hledat aktuální informace →

Aktuální čísla nemocných

Na webu Ministerstva zdravotnictví každý den aktualizují informace o tom, jak se nemoc v České republice i ve světě vyvíjí. Na webu najdete, kolik lidí už se nemocí COVID-19 nakazilo, kolik občanů bylo testováno a kolik pacientů se už vyléčilo. Informace se aktualizují vždycky v 9:00 ráno a v 18:00 večer.

Aktuální informace o vývoji nemoci →

Kde se nechat otestovat

V Jihomoravském kraji je zatím možné se otestovat pouze ve Fakultní nemocnici Brno Bohunice.

Seznam všech odběrových míst →

Kam volat

Zavolejte svému praktickému lékaři. Nikam nechoďte, riskujete tím nákazu ostatních, pokud se domníváte, že jste nemocní.

Pokud potřebujete poradit nebo nevíte, kam volat, využijte linku 1212.

Kde čerpat aktuální informace

Čtěte ověřené zpravodajské kanály, například online zpravodajství iRozhlasu, ČT24 nebo aplikaci Minuta po minutě Deníku N.

Doporučujeme také stránku okoronaviru.cz.

Koronavirus ve světě

Počty nakažených se mění každou chvíli. Nejvíce zasaženými státy je Čína, Itálie, Irán a Jižní Korea. Velký nárůst nemocných hlásí v Evropě především Španělsko, Německo nebo Velká Británie. Sledujte online, jak se počet nakažených mění a které státy s koronavirem aktuálně bojují. 

Celosvětová statistika nákazy koronavirem →

Dobrovolníci

Chcete v této těžké době pomáhat ostatním? Máme několik možností, jak se zapojit. Můžete šít ochranné roušky, nakupovat potraviny nebo léky pro starší občany nebo hlídat děti zaměstnancům, kteří se nyní podílejí na chodu státu.

Přehledný rozcestník dobrovolné pomoci najdete v tomto článku →

Jak se zabavit během domácí karantény?

Hravé objevování si užijete i doma. VIDA! pro vás na svém webu připravila návody na desítky jedinečných pokusů. Přesvědčte se, že přírodní jevy zaručeně zaženou nudu. Dobrou zprávou je, že většinou budete potřebovat jen to, co máte běžně doma. Vyzkoušejte si pokusy s vodou, kuchyňskou chemii, vědecké vyrábění, experimenty se světlem nebo výrobu domácí kosmetiky. Tak hurá do toho. Pokusy už na vás čekají.

Aby vám už nikdy nic neuniklo

Vymýšlíme pořád něco nového a vy o tom můžete vědět mezi prvními, stačí tady teď nechat svůj e-mail.

VIDA! Program

303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Možná hledáte