• Mravenci Atta
  • Každý mravenec v mraveništi má svůj úkol. Můžeš někde v mraveništi najít třeba mravence - zemědělce, který se stará o houbu? Napiš, co vidíš, že dělají další mravenci.
   Nápověda
   Podívej se, jak mravenci v mraveništi pracují. Když nevíš, kde je v něm houba, klidně se zeptej vidátorů, kde ji najdeš.
   Co dělají další mravenci v mraveništi? Nosí něco nebo se jen válí a koukají? Nebo někde něco hledají? Zamysli se, co by mohli dělat, aby to bylo pro mraveniště prospěšné.
   Řešení
   Mravenci - zemědělci jsou úplně malincí mravenečci, kteří sedí přímo na šedé konstrukci, kde pěstují houbu.
   Pro mraveniště je důležitá královna, rodící nová vajíčka (většinou je schovaná) a chůvičky, pečující o larvy. Kromě nich můžeme najít střihače, kteří "stříhají" je kusadly listy a nosí je do mraveniště, s nimi bývají dva druhy mravenčích vojáků - velcí se silnými kusadly a malinkatí, kteří se nechávají nosit na listech. Ti brání střihače před útokem mušek. Uklízeči odnáší odpad na mravenčí skládku.
 • Ekosféra
  • Jací živočichové žijí v naší ekosféře?
   Nápověda
   Pozorně si prohlédni vnitřek kulatého akvária. Je prázdné nebo v něm najdeš i nějaké živé tvory? Víš jak se tito tvorečkové jmenují? Pokud ne, zkus se podívat, co o nich říká popisek.
   Řešení
   V naší ekosféře žije zvláštní druh krevetek. Tyto krevetky žijí ve velmi nehostinných podmínkách a proto zvládnou život i uvnitř ekosféry. Navíc zde mají řasu, kterou se živí a která produkuje dostatečné množství kyslíku, který krevetky spotřebovávají a díky tomu řasu zásobují oxidem uhličitým. Nejvýraznější věc v ekosféře je korál, který krevetkám poskytuje útočiště. A kdybychom se podívali mikroskopem, najdeme i bakterie, které zpracovávají odpadní látky produkované řasami, korálem i krevetkami.
 • Velký projekční mikroskop
  • Jaká zvířátka (nebo jejich části) si můžeš prohlédnout pod mikroskopem?
   Nápověda
   Prohlédni si krabičky vedle mikroskopu. Najdeš ve vzorcích nějaká zvířátka nebo jejich části?
   Řešení
   Ve zvířecích vzorcích najdeš hlavně malé zástupce z říše hmyzu. Jsou zde mravenci Atta nebo mušky octomilky. Dále se můžeš podívat na sojčí pírko nebo hadí kůži.
 • Buňka rostlinná a živočišná
  • Každý živý organismus - zvíře nebo rostlina - je složený z malinkatých buněk. Když se podíváš na zvětšenou buňku rostliny a živočicha, vypadají úplně stejně?
   Nápověda
   Pozorně si prohlédni oba dva modely na zdi. Vypadají úplně stejně nebo se nějak liší?
   Řešení
   Všechny buňky na světě nevypadají stejně, liší se v závislosti na tom, jakou mají funkci. Mezi rostlinnou a živočišnou buňkou je hodně rozdílů.

   Rostlinná buňka má buněčnou stěnu, zatímco živočišná jen speciální (cytoplazmatickou) membránu. V rostlinné buňce také najdeme speciální váčky, kterým se říká organely, obsahující barvivo - například chlorofyl, který je nezbytný pro to, aby mohla buňka vyrábět kyslík. Toto živočišná buňka neumí a kyslík se do ní musí dostat z vnějšku.
 • Bahenní panely
  • Prohlédni si bahenní panely (pomůže ti i lupa) a pozoruj barevné kolonie organismů. Podívej se i do míst, která zakrývají poklopy. Co životně důležitého mikroorganismům pod poklopem chybí (a proto se jim tam moc nedaří)?
   Nápověda
   Lampy na exponátu osvětlují většinu bahenního panelu, ale největší tma je pod poklopem...
   Řešení
   Protože všechno ostatní je stejné, musí být rozdíl pod poklopem a mimo způsoben přístupem světla. Podobně jako rostliny, i tyto mikroorganismy potřebují ke svému růstu světlo.

VIDA! Program

27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293012345

Vyhledávání

Zadejte hledný výraz a potvrďte

Možná hledáte