• Převodovka
    • Kolik otáček klikou potřebuješ na jedno otočení disku? Porovnej počet otáček u jednotlivých rychlostních stupňů. Co dělá naše zpátečka? A jaký je trend v počtu otáček?
      Nápověda
      Postupně řadíme jednotlivé rychlostní stupně a počítáme kolik otáček malou kličkou je třeba na jedno otočení disku.
      Řešení
      Čím větší rychlostní stupeň zařadím, tím menší počet otáček potřebuji. Je to ale na úkor síly záběru, a proto se vždy rozjíždíme na jedničku.
  • Elektrický motor
    • Kolika elektromagnety (cívkami) dokážeš roztočit magnet (motor)? Stačí ti jen dva? A dokážeš to jedním?
      Nápověda
      Zkusíme nejprve roztáčet pomocí všech tří cívek a postupně zkoušíme načasování zapojení jednotlivých cívek tak, aby nám stačily jen dvě.

      Otáčet motor pomocí jediné cívky je obtížné, ale pokud je už motor roztočený, povést se to může.
      Řešení
      Zatímco nám se tento úkol může povést i s jednou nebo dvěma cívkami, u opravdového motoru (tohoto typu) je kvůli spolehlivosti nutné využívat všechny tři cívky (jen dvěma bychom s trochou smůly motor mohli roztočit naopak).
  • Šlapací elektrárna
    • Který spotřebič potřebuje k provozu nejvíce energie?
      Nápověda
      Vyzkoušej si pohánět všechny přístroje a zamysli se nad rozdíly, na které přijdeš.
      Řešení
      Nejvíce energie na rozsvícení potřebují halogenové reflektory u automobilu.
  • Kufr s gyroskopem
    • Zmáčkni tlačítko start umístěné na fundusu, chvíli počkej a potom si vezmi kufr do ruky. Zkus s kufrem otáčet do různých směrů. Podaří se ti najít směr otáčení gyroskopu, který je ukrytý uvnitř kufru? Podle čeho to poznáš?
      Nápověda
      Po nastartování gyroskopu uvnitř kufru jej vezmi do ruky a pozoru, co se stane, pokud s ním v ruce různě otáčíš. Zkus různé typy pohybu - otáčení okolo osy, pohyb dopředu a dozadu. Ve kterém směru ti gyroskop pomáhá a kde jde naopak jiným směrem?
      Řešení
      Když si vezmeš kufr do ruky a pokusíš se opatrně otočit zápěstím, zjistíš, že kufr se vychyluje a brání se tvému pohybu. Naopak když pohneš rukou dopředu a dozadu podél těla, kufr tvůj pohyb podpoří a potáhne ti ruku směrem vpřed a vzad.
      To samé se bude dít, když s kufrem zkusíš jít. Pokud půjdeš rovně, půjde se ti dobře, když začneš zatáčet, kufr se bude "bránit", protože gyroskop v něm rotuje ve směru nejdelší strany kufru.
  • Vztlak na křídle
    • Navleč si na ruku postupně různé profily. Ruku vlož do proudu větru a pozoruj, jak se profil na tvé ruce chová. Který z nich klade větru největší odpor?
      Nápověda
      Navleč si na předloktí libovolný profil a vlož jej do proudu vzduchu. Pozoruj jeho chování. Tlačí vzduch tvoji ruku nebo naopak je ruka volně a vzduch ji jednoduše obtéká?
      Řešení
      Modré a zelené křídlo klade větru největší odpor, jelikož má nejméně aerodynamický profil. Červené a žluté křídlo vzduch obtéká, klade nízký odpor. Jelikož má žluté křídlo souměrný tvar, nevytváří se okolo něho vztlak. Okolo nesouměrného červeného křídla je vztlak vytvořen, jelikož vzduch proudí rychleji nad křídlem než pod křídlem. Rozdíl těchto tlaků vytváří vztlak. Díky němu se udrží ve vzduchu letadla mnohokrát těžší než vzduch.
  • Papírové vlaštovky
    • Postav záměrně nesymetrickou vlaštovku, která bude přesto létat rovně.
      Nápověda
      Nesymetrický prvek na vlaštovce často ovlivňuje její let. Pokud tedy budeme mít na vlaštovce prvek, který stáčí její let doprava, musí tam být ještě jeden, který ji bude stáčet doleva tak, aby se navzájem vyrušily. Pravděpodobně tedy bude třeba postavit vlaštovku s alespoň dvěma nesymetrickými prvky.
      Řešení
      Prvně vyrobíme vlaštovku symetrickou a následně na ní můžeme vytvořit jeden nesymetrický prvek. Vlaštovka pak bude zatáčet na stranu. Pokud bychom chtěli, aby vlaštovka letěla rovně, musíme na druhé straně vlaštovky vytvořit stejný prvek, který prvotní zakřivení směru vyrovná.
  • Větrný kolotoč
    • Sedni si na větrný kolotoč a pouze pomocí šlapání do pedálů se zkus roztočit. Jak rychle dokážeš jet? Požádej někoho se stopkami, aby ti změřil čas, za který ujedeš jedno celé kolo.
      Nápověda
      Posaď se na lavičku a začni šlapat jako na kole. Neroztáčej se jinak, zkus, zda dokážeš kolotoč roztočit pouze šlapáním.
      Řešení
      Šlapáním do pedálů se roztočí vrtule a proud vzduchu roztočí celý kolotoč. Energie, kterou vynaložíš, stačí na roztočení kolotoče. K tomu, aby byl překonaný odpor gravitace a kolotoč se vznesl, by bylo potřeba mnohem větší energie a rychlosti.
  • Horkovzdušný balon
    • Horkovzdušný balon stoupá vzhůru díky zahřátému vzduchu uvnitř balonu. Proč tomu tak je?
      Nápověda
      Stiskem tlačítka začni zahřívat vzduch uvnitř balonu. Jaká teplota musí být uvnitř balonu, aby se vznesl? Proč nestačí teplota nižší?
      Řešení
      Když vzduch zahříváme, dochází k jeho rozpínání. Tím dochází ke snižování jeho hustoty, což znamená, že objem vzduchu uvnitř balonu je lehčí než stejný objem vzduchu mimo balon. Když se hustota vzduchu uvnitř balonu dostatečně sníží oproti okolnímu prostředí, balon začne stoupat vzhůru.
  • Ponorka
    • Proč je třeba vzduch do ponorky pumpovat, zatímco k napuštění vody stačí otevřít ventil, kterým unikne vzduch?
      Nápověda
      Vyzkoušej si naši ponorku a zamysli se nad jejím fungováním.
      Řešení
      Voda má vyšší hustotu než vzduch, a tak při napouštění vody je vzduch z nádrže vytlačován ven, proto stačí jen otevřít ventil. Pokud však chceme do nádrže s vodou napustit vzduch, otočit ventil nestačí. Musíme vzduch pumpovat takovou silou, abychom překonali tlak vody.
  • Vodíková raketa
    • Toč klikou a odstartuj raketu. Co tvoří výbušnou směs, která raketu odpálí?
      Nápověda
      V nádrži se nachází obyčejná voda. Když začneš točit klikou, vyrábíš elektrickou energii, která vodu rozkládá. Tyto unikající plyny se sbírají nahoře v nádržce. Víš, jak se jmenují?
      Řešení
      Elektrolýza vody je proces, během kterého pomocí elektřiny rozkládáme vodu na molekuly vodíku a kyslíku. Směs těchto plynů je velmi reaktivní - vodík je výbušný a kyslík slouží jako oxidační činidlo hoření. Tato směs plynů je využívána i pro pohon větších raket.

VIDA! Program

2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

Vyhledávání

Zadejte hledný výraz a potvrďte

Možná hledáte