Rezervujte si den v rámci programu INOVÁTOR pro svoji třídu včas. Kapacita přednášek je omezená.
► Úterý 22. října
MASARYKOVA UNIVERZITA
SCIENCE SLAM
9:15–10:15 | Divadlo vědy
10:30–11:30 | Divadlo vědy
V rámci jednoho science slamu představí svůj výzkum vždy 4 řečníci. Během dne proběhne ve dvou opakováních.
- Chcete mít v budoucnu děti | Barbora Flaxová
V přednášce se studentka Lékařské fakulty a zároveň Fakulty sociálních studií zaobírá fakty, které ovlivňují plodnost u žen i mužů. I když se téma může zdát v tomto věku velmi vzdálené, dozvíte se, jak můžete ovlivnit svoji plodnost do budoucna. Zároveň vyvrací některé mýty, co se plodnosti týkají.
- Problém s velkým P | Luboš Brabenec
Přednáška se zaměřuje na Parkinsonovu chorobu a možnosti léčby jejích příznaků. Luboš, neurovědec z CEITECu, vystudoval psychologii a se svým týmem vyvinuli zařízení na potlačení vnímání tiché řeči u pacientů s touto chorobou. Díky němu tak mohou pacienti mluvit mnohem srozumitelněji.
- Jak vycvičit fágy | Eliška Kučerová
Eliška se zabývá mikrobiologií a v projevu ukazuje, jak vypadá taková práce s bakteriofágy, proč je důležité dobírat antibiotika nebo co to znamená antibiotiková rezistence a jak proti ní můžeme bojovat.
- Hrabě Niki | Martin-Petr Tlustoš
Martin ve své přednášce přibližuje, co všechno obnáší práce historika a ukazuje, že nemusí jít jen o učitele dějepisu. Na příkladu příběhu hraběte, kterému dělá osobního historika, propojuje historické události s konkrétní osobou a jedním panstvím, čímž nabízí jedinečný pohled na roli historika v praxi.
► Středa 23. října
LASAR a JIHOMORAVSKÉ INOVAČNÍ CENTRUM
Čeští středoškoláci ohromili experty z NASA: „Do konce roku chystáme něco opravdu velkého,“ říká tým LASAR
9:15–10:00 | Divadlo vědy
Je jim mezi 16 a 19 lety a už stihli prorazit v celosvětové STEM soutěži Conrad Challenge v USA. Čím je překvapila astronautka Megan McArthur? Proč je ve Spojených státech znali ještě před tím, než s letadlem dosedli na přistávací dráhu letiště v Houstonu? A jakou zásadní radu jim dal Donald James z NASA a možná jim to celou soutěž vyhrálo? Tým LASAR míří za Vámi do VIDA! Tuhle přednášku si nenechte ujít...
JIHOMORAVSKÉ INOVAČNÍ CENTRUM
Máš inovativní nápad? Toužíš z něj udělat fungující firmu a uspět ve světě startupů? Přijď na některý z workshopů JICu. Zjistíš, co podnikání obnáší a třeba rozjedeš vlastní podnikatelský nápad.
Práce se silnými stránkami a talenty | workshop
10:15-11:15 | Multifunkční sál
Na co mám talent a jaké jsou mé silné stránky? Jak moje silné stránky podpoří týmovou spolupráci nejen ve třídě? A jak mi pomůžou s rozjezdem vlastního projektu? Na praktickém workshopu si vyzkoušíš hned tři cvičení, skrze která v sobě začneš objevovat svůj potenciál. Tématem tě provede Ivana Kubát Chlubná, lektorka a konzultantka JIC.
Jak rozvíjet vlastní nápad | workshop
11:30-12:30 | Multifunkční sál
Libor Hoření vás zve na inspirativní přednášku plnou příběhů o mladých lidech, kteří dokázali něco velkého. I bez spousty peněz a zkušeností rozjeli vlastní firmy a dosáhli úspěchu. Libor vám ukáže, jak i vy můžete proměnit své nápady v realitu, získat svobodu, peníze a přitom se bavit. Přijďte se inspirovat a zjistit, že podnikání je možná cesta právě pro vás.
► Čtvrtek 24. října
Ústav konstruování FSI VUT
Biotribologie: inženýři jednou nohou v medicíně
9:15-10:45 | Multifunkční sál
Robotický 3D tisk a přímá digitální výroba
9:15-10:45 | Divadlo vědy
Raketou na Mars
11:00-12:00 | Multifunkční sál
Přednáška vás zavede do fascinujícího světa kosmické techniky a meziplanetárního cestování. Prozkoumáte neúspěchy prvních vesmírných misí a zjistíte, jak pomohly překonat technologické výzvy vesmírného průzkumu. Dozvíte se, co je potřeba k dopravě lidské posádky na jinou planetu, od opuštění zemské atmosféry až po přistání na vzdálené planetě, a jaká nebezpečí na cestě čekají.
Historie vývoje strojních součástí
12:15-13:15 | Multifunkční sál
► Pátek 25. října
Mendelova univerzita v Brně
Svět rozšířené reality pro každého
9:15–10:00 | Multifunkční sál
Chcete se dozvědět, jak funguje rozšířená realita na pozadí? Jak využíváme laser pro skenování prostoru kolem uživatele a jak autonomní auta skenují silnici před sebou? Přijď na přednášku, kde si popovídáme nejen o principech fungování, ale ukážeme si i praktické ukázky, jak rozšířenou realitu využíváme v naší laboratoři. Díky našemu systému je tvorba AR aplikací jednodušší než kdy dříve, a ty si tak můžeš vytvořit vlastní AR hru za pouhou hodinu!
Voda ve městech
9:15–10:00 | Divadlo vědy
Rostliny v zajetí 4 stěn – jak pěstovat rostliny v indoor podmínkách?
10:15–11:00 | Multifunkční sál
V této přednášce se podíváme na fascinující svět pěstování rostlin v indoor podmínkách, kde se setkávají moderní technologie a udržitelnost. Zaměříme se na inovativní metody jako je hydroponie a akvaponie, které umožňují pěstování rostlin bez půdy, a prozkoumáme význam osvětlení a správných podmínek pro růst a produkci kvalitních potravin.
Uhlík a klima, jak ovlivňujeme planetu
10:15–11:00 | Divadlo vědy
Přednáška bude zaměřená na úlohu a význam uhlíku v přírodě a na souvislosti mezi narušením přirozeného cyklu uhlíku lidskou činností a globální změnou klimatu.
Metody výzkumu a monitoringu velkých šelem v ČR
11:15–12:00 | Multifunkční sál
Přednáška představí inovativní metody monitoringu velkých šelem v ČR a střední Evropě, včetně ukázek fotopastí a telemetrických obojků. Garantem je Martin Dula.
Nahrazení vyučujících umělou inteligencí
11:15–12:00 | Divadlo vědy
Musí učit ve škole jenom učitelé, nebo je může nahradit i umělá inteligence? Jak by to mohlo vypadat? A jak by na to reagovali žáci? V rámci interaktivní přednášky budete mít příležitost se seznámit s možnostmi nahrazení vyučujících AI.