VĚDA! na kolech
Školy>VĚDA! na kolech

VĚDA! na kolech

Program plný zábavné vědy i ve vaší škole

Program Věda na kolech již nenabízíme.

Když nemůžete do VIDA!, přijedeme za vašimi žáky. Nabízíme vám chytrou zábavu ve vaší škole. Přijedeme s hravými exponáty a zábavnou vědeckou show.

Jak si program představit?

Žáci jsou rozděleni po třídách, které se na programu střídají. V první části zhlédnou science show Principál Těžiště, v druhé si užijí hravé exponáty. Celým programem, který trvá čtyřicet pět minut, vás bude provázet lektor.

Před koncem žáky ještě čeká krátká reflexe na show. Při té si děti pomocí 3 úkolů připomenou nejzákladnější znalosti, které se o těžišti při show naučily. Až po reflexi 45minutový celek končí, třída odchází a po školní přestávce přichází druhá.

VIDA! program ve škole

 

Po celou dobu se dodržují hygienická opatření – lektoři mají negativní výsledky antigenních testů nebo jsou očkování. Účastníci se chrání rouškami či respirátory a exponáty se pravidelně dezinfikují.

Předem vám také pošleme podrobné materiály, abyste věděli, co vás při našem programu čeká, a případně mohli asistovat dětem při hraní si s exponáty. Po naší návštěvě můžete navázat na konkrétní pokusy z programu v další výuce.

Pro koho?

Program VĚDA! na kolech je určený pro žáky prvního stupně ZŠ. Program je určený pro celou třídu o maximálně 32 dětech. Cena je 50 Kč/žák. Program uvádíme pro maximálně 5 tříd za sebou.

 

Co je potřeba vědět před objednáním

Tým našich lektorů vyrazí do každé školy, která je od Brna vzdálena maximálně 50 kilometrů a má minimálně 80 žáků.

Program objednávejte až po přečtení a splnění všech podmínek vypsaných níže:

 • minimálně 80 žáků
 • vzdálenost do 50 kilometrů od Brna
 • zajištění dvou velkých místnosti
 • program uvádíme pro maximálně 5 tříd za sebou

Objednávka programu je závazná a je možné ji zrušit maximálně dva týdny předem.

 

Prostory

Pro program potřebujeme na celý den vyhradit dva vnitřní prostory. V jedné místnosti si žáci užijí hravou show a v druhé cestovní exponáty. Show potřebuje prostor cca 8x5 metrů bez lavic a židlí. Pokud je to možné vyhraďte například menší tělocvičnu, hernu či odbornou učebnu. Exponáty mohou být ve větší třídě, kde můžeme využít 8 lavic, ideálně o rozměrech 10x7 metrů.

 

Příprava

Přijedeme hodinu a půl před začátkem prvního programu. Během naší návštěvy prosíme o vyhrazení jednoho pomocníka, který nám bude k ruce pro technické a praktické potřeby. Vše potřebné si přivezeme s sebou.
Úklid po konci programu nám zabere přibližně 45 minut.

 

Před návštěvou vám pošleme materiály, se kterými se můžete seznámit, abyste věděli, co vás čeká. Do programu se můžete libovolně zapojit. Budeme rádi, pokud budete asistovat dětem při hraní si s exponáty.

Pilotáž Šlapanice

Hravé exponáty ve třídě

Základ kolekce exponátů, která je dovezena do školy, tvoří deset exponátů, které VIDA! před třemi lety zakoupila od slovinského science centra Hiša eksperimentov. Jedná se například o jeřáb ovládaný dvojicí, bezednou truhlu, teplotisk, závod kol nebo prohozené uši.

K nim v uplynulých měsících vyrobili zaměstnanci VIDA! nové mobilní exponáty. Žáci se tak mohou těšit na stavbu klenutého mostu, při které se procvičí ve spolupráci.

stavba mostu

 

Díky dalšímu exponátu zase lépe pochopí, co je třeba, aby se teplo přeměnilo na elektrickou energii, a můžou si v této originální disciplíně zasoutěžit.

Cestovní exponát / přenos tepla 

Oblíbené je také rozpohybování obrázků pomocí optického klamu nebo zrcadlo, které dokáže sjednotit dva různé obličeje do jednoho.

Zrcadlový klam

 

Show Principál Těžiště

Do zábavného představení o těžišti se žáci přímo zapojují. Při jednotlivých aktivitách pracují se svým tělem a tím objevují vlastní těžiště. Zjistí, kdy jsou nejstabilnější a proč je těžší stát než chodit. Na konci programu čeká děti krátká reflexe složená ze tří úkolů. Děti si během ní zopakují, co se dozvěděly o těžišti. 

Pokusy ze show si můžete zopakovat při vyučování nebo si je děti mohou bezpečně vyzkoušet doma. 

Science show Vytěž princip

Informace pro Vás

 • program Věda na kolech již nenabízíme
 • pro žáky prvního stupně ZŠ
 • přijedeme do 50 km od Brna
 • program nabízíme pro školy s více než 80 žáky (pokud toto kritérium nesplňujete, je možná i individuální domluva)
 • do školy přijedou 4 lektoři
 • cena 50 Kč/žák
 • návštěva bude uhrazena fakturou po naší návštěvě
 • objednávka programu je závazná
 • je možné ji zrušit maximálně dva týdny předem

Sdílejte!

Aktuálně

Najděte si program na míru

Datum návštěvy
Věkové doporučení
Téma

Možná vás při čtení napadly tyto otázky

Program objednáte u Kristýny Klaškové, která má celá program na starosti. Poptávku posílejte na adresu vedanakolech@vida.cz.
Ano, třída jde v rámci programu první na show a potom na exponáty. Po 45 minutách končíme, třída odchází a po školní přestávce přichází druhá.
Program je složen z interaktivní zábavné science show Vytěž princip a hraní si s cestovními exponáty. Na konci děti čeká reflexe navazující na show.
Program je nachystán pro celou třídu, záleží tedy na počtu žáků ve vaší třídě.
Spodní hranice je 80 žáků, kteří se budou během dne účastnit VIDA! programu. Pokud je vás méně, individuálně se domluvíme.
Stejně dlouho jako vyučovací hodina a to 45 minut.
Za program žák zaplatí 50 Kč.
Pro program potřebujeme na celý den vyhradit dva vnitřní prostory. V jedné místnosti si žáci užijí hravou show a v druhé cestovní exponáty. Show potřebuje prostor cca 8x5 metrů bez lavic a židlí. Pokud je to možné vyhraďte například menší tělocvičnu, hernu či odbornou učebnu.
Exponáty mohou být ve větší třídě, kde můžeme využít 8 lavic, ideálně o rozměrech 10x7 metrů.
Přijedeme hodinu před začátkem prvního programu. Během naší návštěvy prosíme o vyhrazení jednoho pomocníka, který nám bude k ruce pro technické a praktické potřeby. Vše potřebné si přivezeme s sebou.
Úklid po konci programu nám zabere přibližně 45 minut.
Tým Vidátorů může vyrazit do škol, které jsou od Brna vzdáleny maximálně 50 kilometrů. Pokud máte školu dále, je možné se individuálně domluvit.
Předem vám pošleme podrobné materiály, které vám umožní nachystat se na naši návštěvu a případně asistovat dětem při hraní si s exponáty. Po naší návštěvě můžete navázat na konkrétní pokusy z programu v další výuce.
Před návštěvou vám pošleme materiály, se kterými se můžete seznámit, abyste věděli, co vás čeká. Do programu se můžete libovolně zapojit. Budeme rádi, pokud budete asistovat dětem při hraní si s exponáty.
Po celou dobu se dodržují přísná hygienická opatření – lektoři mají negativní výsledky antigenních testů, skupiny žáků se nemíchají, účastníci se chrání rouškami či respirátory a exponáty se pravidelně dezinfikují.

Aby vám už nikdy nic neuniklo

Vymýšlíme pořád něco nového a vy o tom můžete vědět mezi prvními, stačí tady teď nechat svůj e-mail.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.

VIDA! Program

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293012

Vyhledávání

Zadejte hledný výraz a potvrďte

Možná hledáte