Geigerův počítač

Zjistěte míru radiace

Otáčením kola můžete umístit vzorky nad Geigerův čítač a sledovat míru jejich radiace. Zároveň můžete zjišťovat, jak se hodnota radiace mění při různém typu stínění. Geigerův-Müllerův čítač nebo také Geigerův-Müllerův počítač je zařízení, které se využívá k detekování radioaktivního záření. Toto záření existuje ve třech různých formách – alfa (proud jader hélia), beta (elektrony nebo pozitrony) a gama (elektromagnetické záření), které vznikají při radioaktivním rozpadu nestabilních jader. Náš Geigerův čítač měří záření alfa.

Sdílejte!

Geigerův počítač

Úkoly k exponátu

Chcete obohatit svou návštěvu VIDA! expozice? Nachystali jsme pro vás k jednotlivým exponátům úkoly, ze kterých si můžete vytvářet pracovní listy. Jejich součástí bude i mapa expozice, díky které pak u nás konkrétní exponáty hravě najdete. Vyvinuli jsme tuto službu primárně pro učitele a jejich žáky a studenty, ale využít ji může kdokoli. Tak vzhůru do světa poznání!

Věkové doporučení

Věkové doporučení: 6. třída - Střední škola

Umísti nad čidlo Geigerova počítače prázdné misky a porovnej intenzitu pulzů s jinými vzorky. Je vzduch kolem nás radioaktivní?

Věkové doporučení: Střední škola - Dospělý

Vyber si jeden radioaktivní předmět a poté zkus jeho záření odstínit pomocí betonu, olova a plexiskla.
Z informací na obrazovce zjisti, který z materiálů odstíní beta záření.

Věkové doporučení: 8. třída - Dospělý

Prozkoumej Geigrovým počítačem radioaktivitu hodinek a porovnej ji s ostatními předměty. Pokud ti vyjde vyšší radioaktivita, zamysli se, která část hodinek by to mohla mít na svědomí (a ověř si svůj nápad pomocí informací na obrazovce).

Pohledem vědce

Geiger-Müllerův počítač pro nás může být nápomocný k hledání pro nás nebezpečně zamořených prostorů nebo předmětů, které stále může najít v domácnostech. Nenachází se i u Vás některé takové předměty? Přehled radioaktivních předmětů sestavil lektor VIDA! Adam Blahák. A jestli některý z těchto předmětů objevíte, určitě mu napište (adam.blahak@vida.cz). Použije je totiž v novém výukovém programu, který VIDA! chystá.

Uranová glazura

Uran se přidával jako příměs do glazury na různých nádobách a kachličkách. V glazuře sloužil jako pigment pro nejčastěji oranžovou/béžovou barvu. Lze najít ale i odstíny nažloutlé nebo nazelenalé. U nádobí se většinou jedná o značky Modra nebo Fiestaware.

Do skla se dříve přimíchával uran, aby získalo krásnou zelenou barvu. Vyráběli se tak sošky, vázy, misky, knoflíky, korálky, těžítka a spousty dalších skelných předmětů.

 

Staré předměty, které po nasvícení svítili ve tmě, většinou obsahují barvu s příměsí radioaktivních izotopů radia nebo stroncia. Hodinky už mají často tuto barvu už vydrolenou a už je nelze nasvítit. Stále ale vyzařují docela silnou dávku záření.

Takové hodinky u nás byly k dostání nejčastěji ruské (Москва a Mаяк), švýcarské (Mita, Onda) nebo i americké (Biltmore, Boldr)

Plynové lampy dřív využívaly thoria, který vydržel vysoké teploty. Po zapálení a přivedení plynu pak začala taková punčoška svítit.

 

V telefonních přepěťových ochranách (např. typu BS 2) se používali přepěťové výbojky TESLA 11TN40. Do těchto výbojek se přidával radioaktivní materiál pro lepší funkci.

Bleskojistky

 

Některé malé zelené nebo hnědé krystaly mohou obsahovat radioaktivní látky, jako například: uran, thorium nebo další. Odborně se může jednat o Autunit, Torbernit, Monazit, Thorit.


Pak lze narazit i na nerosty, které na první pohled nezaujmou: Smolinec, Uranospinit, Uranocircit, Coffinit, Ťujamunit, Allanit, Gadolinit, Durbachit… Takové nerosty můžeme potkat relativně běžně i ve volné přírodě.

Radioaktivní látky se přidávali i do předmětů, ve kterých bychom je úplně nehledali. V kosmetice jsme tak mohli nalézt radioaktivní radium (nebo i uran a thorium) ve rtěnkách, krémech mýdlech a zubní pastě.

Zubní pasta s radonem

Dokonce bylo ve 20. letech 20. století možné pořídit si potraviny s radiem. Jednalo se například o krekry, čokoládu, pastilky a další podobné předměty. Zmiňované krekry se dokonce vyráběli u nás v Jáchymově.

Radium bylo zhruba před sto lety velice oblíbeným prvkem. Kromě výše zmíněného se přidávalo do širokého spektra každodenních předmětů. Z věcí, které se mohli dostat i k nám do tehdejšího Československa, se jednalo třeba o cigarety, vlnu nebo hnojiva.

 

Zdroje obrázků

Obrázky byly použity se svolením autorů z těchto webových stránek:

DANYK. Radioaktivní předměty. DANYK.CZ [online]. 2002, červenec 2015 [cit. 2022-02-14]. Dostupné z: http://danyk.cz/ion.html

FRAME, Paul. Radium Brand Cigarettes (ca. 1910 to 1915). ORAU [online]. Oak Ridge Associated Universities [cit. 2022-02-14]. Dostupné z: https://www.orau.org/health-physics-museum/collection/brands/radium-cigarettes.html

 

FRAME, Paul. Tho-Radia Items (ca 1950s). ORAU [online]. Oak Ridge Associated Universities [cit. 2022-02-14]. Dostupné z: https://www.orau.org/health-physics-museum/collection/radioactive-quack-cures/pills-potions-and-other-miscellany/tho-radia-items.html

Les "pouvoirs miraculeux" de la radioactivité. INFO NUCLÉAIRE [online]. 1998, prosinec 2006 [cit. 2022-02-14]. Dostupné z: http://www.dissident-media.org/infonucleaire/radieux.html

TEJIŠČÁK, Jakub. Rádioaktívne predmety a minerály. VN-Experimenty.eu [online]. 2010, 22. listopadu 2020 [cit. 2022-02-14]. Dostupné z: https://www.vn-experimenty.eu/radioaktivita/radioaktivne-predmety-a-mineraly.html

Základní postup při nálezu radioaktivního materiálu v kovovém odpadu. SÚJB [online]. Praha: Státní úřad pro jadernou bezpečnost, 2017 [cit. 2022-02-10]. Dostupné z: https://www.sujb.cz/fileadmin/sujb/docs/radiacni-ochrana/dokumenty/dokumenty_NAZ/LetakSUJB_zdroje_kovovyodpad.pdf

 

Aby vám už nikdy nic neuniklo

Vymýšlíme pořád něco nového a vy o tom můžete vědět mezi prvními, stačí tady teď nechat svůj e-mail.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.

VIDA! Program

28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345

Vyhledávání

Zadejte hledný výraz a potvrďte

Možná hledáte