Science Inspired

Trvání projektu: 1. 12. 2018 - 30. 01. 2021

Projekt SCIENCE INSPIRED byl vytvořen, aby ukázal, že science centra jsou skvělá místa, kam můžete vyrazit na svou cestu za poznáním a vědou, že učitelé spolu s popularizátory mohou být výjimečnou inspirací pro mladé lidi k získávání znalostí a dovedností.

V tomto projektu 4 science centra spojují svoje síly. Jsou jimi: Experyment Science Centre v Gdyni, PolskuAgóra Science Centre v Debrecenu, Maďarsku,VIDA! Science Centre v Brně, České Republice a NOESIS Science Centre and Technology Museum v Thessaloniki, Řecku. Projekt byl navržen tak, aby inspiroval učitele stejně jako popularizátory ze science center a žáky a studenty, aby následovali své nadšení pro vědu a poznání.

Výzkumy ukazují, že studentům přírodovědné předměty přijdou zajímavé a slibné, ačkoliv jsou pro ně často také nejtěžší a nejvíce náročné. Náctiletí postrádají zdroje, které by jim umožnily získat znalosti snáze. Abychom jim pomohli, budou v rámci projektu Science Inspired, vytvořeny učiteli a popularizátory nové nástroje, které je budou stimulovat, aby přijali nové výzvy.

 

Cíle projektu

 • Výměna zkušeností mezi učiteli a popularizátory z evropských science center.
 • Dodat učitelům odvahu, aby své znalosti sdíleli s ostatními kolegy na škole.
 • Spolupráci mezi science centry z Polska, České Republiky, Maďarska a Řecka.
 • Inspirovat mladé lidi k vlastní tvorbě přírodovědného obsahu.

Během projektu se učitelé a popularizátoři:

 • zúčastní 4 studijních cest v partnerských science centrech,
 • vytvořit svoje vlastní přírodovědné popularizační video, v němž mohou vysvětlit zajímavý jev pomocí interaktivních exponátů,
 • seznámit se s moderními výukovými metodami jako jsou např. gamifikace, vyprávění příběhů, únikové místnosti, výpočetní technika,
 • pochopí potřeby a (de)motivační faktory současných náctiletých, a pokusí se nalézt způsoby naplnění jejich potřeb pomocí metody návrhového přemýšlení (design thinking),
 • vytvoří inovativní výukové metody založené na nových technologiích a herních principech.

Žáci a studenti budou:

 • testovat programy a nástroje vytvořené učiteli a popularizátory,
 • účastnit se dílen, kde se naučí, jak tvořit poutavá přírodovědně popularizační videa,
 • zapojit se do soutěže přírodovědných videí,
 • setkat se a diskutovat jejich tvorbu s dalšími týmy z Maďarska, České Republiky, Řecka a Polska,

Study visits

V rámci projektu Science Inspired jsou od dubna do července 2019 naplánovány 4 studijní návštěvy, každá v jednom z center zapojených do projektu – Experyment Science Centre, Gdynia, VIDA! Science Centre, Brno, Agóra Science Centre, Debrecen, Noesis Science Centre, Thessaloniki.

Hlavním cílem každé studijní návštěvy je představení činnosti centra, setkávání propagátorů vědy a učitelů z různých zemí, sdílení zkušeností, dobré praxe, spolupráce.

Každá skupina z jednotlivé země je složena z 5 zaměstnanců centra (Vidátorů) a 5 učitelů, kteří se již na začátku projektu zapojili do spolupráce. Účastníci se během každé studijní návštěvy mají možnost seznámit s procesem natáčení krátkých videí a jejich postprodukčního zpracování tak, aby sami byli schopni tuto dovednost využít pro svoje hodiny a žáky.

1. Study visit 

První ze studijních návštěv proběhla v polské Gdyni v science centru Experyment v termínu od 1. – 5. dubna 2019. Návštěvy se zúčastnilo 20 zástupců science center a 20 učitelů z Polska, Maďarska, Česka a Řecka.

Program studijní návštěvy v Experymentu je k vidění → zde.

 

 2. Study visit

Druhá studijní návštěva se konala na půdě našeho science centra v termínu od 6. – 10.5. 2019.

Hostili jsme 15 zástupců science center a 15 učitelů z Polska, Maďarska a Řecka. Náš tým tvořilo dohromady 15 osob – 7 učitelů a 8 zaměstnanců. Připravili jsem bohatý program, který měl všechny seznámit s tím nejzajímavějším, co VIDA! nabízí pro svoje návštěvníky – science show, exhibition puzzle hunt, workshopy, programy pro školy, escape game, projektovou aktivitu, ale i aktivity mimo budovu science centra - urban game - Bitva o Brno nebo krátkou návštěvu spolupracující školy.

Program s anotací, který jsme připravili → zde.

Fotogalerii naleznete zde → zde.

 2. studijní návštěva ve VIDA!

Plánované: 

 1. Study visit 
 2. Study visit

 

 

 

Tento projekt financuje Evropská Unie v rámci programu Erasmus+.

Logo Erasmus+

Informace pro Vás

Dokumenty ke stažení:

Aby vám už nikdy nic neuniklo

VIDA! Program

272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234